Znamy więcej szczegółów nt. obecności ludzi w jaskini Chauveta

Fot. PAP/EPA/ GUILLAUME HORCAJUELO 08.04.2015
Fot. PAP/EPA/ GUILLAUME HORCAJUELO 08.04.2015

W znanej z naskalnych malowideł jaskini Chauveta ludzie byli obecni dwukrotnie. Historię ich obecności w tej jaskini, z wyjątkowo dużym stopniem szczegółowości, przedstawiają w "PNAS" autorzy najnowszych analiz.

W porównaniu z innymi europejskimi jaskiniami ze sztuką naskalną (jak np. Altamira czy Lascaux, które badane są od dekad) - położona w dolinie rzeki Ardeche we Francji jaskinia Chauveta znana jest od niedawna. Została odkryta dopiero w 1994 r. W jej gliniastym podłożu zachowały się odciski stóp ludzi i niedźwiedzi jaskiniowych, a także ślady ognisk. Ściany zdobią odciski dłoni ludzkich, znaki punktowe i wizerunki ponad trzystu zwierząt, m.in. mamutów, niedźwiedzi i lwów jaskiniowych oraz nosorożców włochatych.

Już wstępne badania radiowęglowe pozwoliły ustalić wiek tamtejszych rysunków naskalnych na ponad 30 tys. lat. Wiek ten jest o ok. 10 tys. lat starszy niż wskazuje na to analiza stylu, w jakim wykonano rysunki - przypominają autorzy nowego badania.

Zwykli ludzie nie mają do jaskini wstępu, gdyż ich obecność niesie ryzyko niszczenia bezcennej sztuki naskalnej. Badania wśród skał prowadzą naukowcy. W ciągu ostatnich 15 lat naukowcy wykonali ponad 350 datowań, w tym 259 - z wykorzystaniem metody radiowęglowej. Datowanie radiowęglowe i tradycyjne objęło okruchy węgla drzewnego znalezione na dnie jaskini, węgiel obecny w rysunkach, znaki na ścianach jaskini i znalezione na tym stanowisku kości zwierząt.

Wyniki tych datowań naukowcy wykorzystali w modelach statystycznych, wyjątkowo dokładnie określając momenty obecności naszych przodków w jednej z najpiękniejszych jaskiń z malarstwem naskalnym.

Naukowcy z zespołu Anity Quiles z Université Paris-Saclay we Francji potwierdzają, że ludzie zamieszkiwali jaskinię Chauveta dwukrotnie. Pierwszy okres ich obecności trwał od 37 do 33,5 tys. lat temu, drugi - od 31 do 28 tys. lat temu - wynika z nowych wyliczeń.

Koniec pierwszej fazy obecności człowieka i niedźwiedzi nakłada się na moment, w którym doszło do obrywu skalnego (ok. 34,5 tys. lat temu). Drugie, podobne wydarzenie miało miejsce 29,4 tys. lat temu, i spowodowało częściowe zamknięcie wejścia do jaskini - piszą autorzy badania. Moment ten oznacza również koniec drugiego okresu zajmowania jaskini przez ludzi.

Większość kości zwierząt znalezionych w jaskini stanowi pozostałości po niedźwiedziach jaskiniowych. Wyniki ich badania są zgodne z wcześniejszymi danymi, zgodnie z którymi zwierzęta te zajmowały jaskinię (na zmianę z ludźmi) do momentu około 33 tys. lat temu, kiedy ostatecznie się stamtąd wyprowadziły. (PAP)

zan/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera