Automatyczna strzykawka ułatwi samodzielne podanie leku

fot. WAT (https://www.wojsko-polskie.pl/wat/articles/nauka-i-technologia-4/nt-automatyczna-strzykawka-z-wat-ulatwi-aplikacje-lekow/#gallery)
fot. WAT (https://www.wojsko-polskie.pl/wat/articles/nauka-i-technologia-4/nt-automatyczna-strzykawka-z-wat-ulatwi-aplikacje-lekow/#gallery)

Każda osoba, która musi wykonać samodzielnie zastrzyk domięśniowy, może to zrobić szybko, jedną ręką, nawet przez mundur czy kombinezon. Automatyczną strzykawkę przeznaczoną do użycia na polu walki lub w akcji ratowniczej opracowano w WAT - poinformowała uczelnia.

Automatyczna strzykawka może pomóc przede wszystkim służbom mundurowym i ratowniczym. Pozwala ona na podanie zastrzyku, na przykład morfiny, nawet przez grubą odzież wierzchnią. W przypadku mundurów czy kombinezonów użycie typowych strzykawek jest praktycznie niemożliwe – szczególnie w warunkach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia na polu walki. Urządzenie z WAT doskonale sobie z tym poradzi, bez uszczerbku dla pacjenta - zapewniają twórcy cytowani na stronie uczelni.

"Nawet niewielkie zakłócenie w łańcuchu dostaw czy czasowy brak wystarczającej liczby potrzebnych produktów mogą spowodować, że wiele potrzebujących osób zostanie nagle bez dostępu do leków domięśniowych ratujących życie lub uśmierzających ból" – mówi współtwórca automatycznej strzykawki dr hab. inż. Adam Bartnicki, dyrektor Centrum Transferu Technologii WAT.

Jak wyjaśnia, konstrukcja strzykawki jest dostosowana do popularnych ampułek stosowanych w przemyśle farmaceutycznym. Różne leki i domięśniowe środki farmaceutyczne mogą być podawane z wykorzystaniem tej samej strzykawki, która jest urządzeniem wielokrotnego użytku.

"Wystarczy wymienić ampułkę z lekiem i igłę lub tylko ampułkę, by strzykawka nadal mogła być stosowana. Daty przydatności leków nie wpłyną na wartość urządzenia. Po upływie terminu ważności ampułki z lekiem wymienia się ją na nową. Samego urządzenia nadal można używać" - podano w komunikacie. W automatycznej strzykawce można więc stosować ampułki z różnymi lekami i dostosować lek do masy ciała i potrzeb pacjenta.

Twórcy patentu z CTT i Instytutu Optoelektroniki WAT przedstawili do wyboru trzy autorskie mechanizmy wyzwalające: kulkowy, przesuwny i obrotowy. Naukowcy opracowali dwie konstrukcje strzykawek. Pierwsza ma sterylną igłę zabezpieczoną dodatkowo przed oddziaływaniem patogenów – w tym przypadku wymienne są niezależnie igła i ampułka z lekiem. W drugiej konstrukcji igła jest integralną częścią ampułki zawierającej lek – tu wymienia się ampułkę z igłą.

W automatycznej strzykawce z WAT zastosowano zabezpieczenie, które uniemożliwia samoistne uruchomienie się mechanizmu spustowego i niekontrolowane wypłynięcie substancji.

"Urządzenie ma prostą budowę i jest łatwe w użyciu, co w przypadku dynamicznej sytuacji zagrożenia zdrowia, dużego stresu czy odniesionych urazów – a w takich warunkach poszkodowany musi udzielić sobie skutecznej pierwszej pomocy – jest niezastąpione" - podkreślają badacze.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.06.2024. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. PAP/Marcin Obara

    Gawkowski: budowa nowoczesnej Polski wymaga współpracy nauki, biznesu i instytucji publicznych

  • Fot. materiały prasowe WAT

    Czujnik metanu poszuka życia na Marsie i chorób w oddechu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera