WHO chce jednorazowych strzykawek do roku 2020

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) chce do roku 2020 zastąpić dotychczasowe strzykawki jednorazowe takimi, które ulegają zniszczeniu po jednorazowym użyciu – informuje serwis BBC News/Health.

Co roku wykonuje się ponad 16 miliardów zastrzyków. Z powodu powtórnego wykorzystywania zwykłych strzykawek jednorazowych ponad dwa miliony ludzi rocznie ulegają zakażeniom (między innymi HIV i zapaleniem wątroby typu B i C). Szczególnie drastyczne zdarzenia miały miejsce w Kambodży, gdzie od jednego zakażonego HIV zakaziły się wirusem za pośrednictwem strzykawek 272 osoby, wśród nich niemowlęta i 82 –letni opat buddyjskiego klasztoru. Ale problem nie dotyczy tylko biednych krajów. W stanie Nevada pewien lekarz stosował tę samą strzykawkę do znieczulania wielu pacjentów, zakażając ich wirusowym zapaleniem wątroby typu C.

Nowe strzykawki, w których igła po zastrzyku chowa się, zaś tłok nie daje się cofnąć są droższe od dotychczasowych (kosztują od 4 do 6 centów, zamiast od, 2 do 4), ale według danych WHO korzystanie ich będzie tańsze niż leczenie chorób. Niemniej dotychczasowe strzykawki wycofywane będą stopniowo, a producenci powinni poszukać sposobów obniżenia kosztów wytwarzania nowych.

Dzięki chowającej się igle można będzie uniknąć zakażeń u osób wykonujących zastrzyki chorym (co wielokrotnie zdarzało się podczas epidemii Eboli w Afryce).

Dotychczasowe modele strzykawek jednorazowych mają być nadal produkowane. Do rozdawania wśród narkomanów oraz do niektórych kuracji, w których różne leki są mieszane bezpośrednio w strzykawce przed wykonaniem zastrzyku.(PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera