Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
12.09.2023 aktualizacja 12.09.2023

Zapytaj fizyka o symetrie

Neapol, Galeria Principe Umberto I, fot. Adobe Stock Neapol, Galeria Principe Umberto I, fot. Adobe Stock

„O symetriach w matematyce, fizyce i tapetowaniu ścian" mówić będzie w czwartek 21 września dr hab. Katarzyna Grabowska z Wydziału Fizyki UW. To kolejny wykład w ramach popularnonaukowego cyklu: "Zapytaj Fizyka".

Wykład w ramach popularnonaukowego cyklu: "Zapytaj Fizyka" wygłosi dr hab. Katarzyna Grabowska z Katedry Metod Matematycznych Fizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Mówić będzie o pojęciu symetrii, czyli o takim przekształceniu płaszczyzny czy przestrzeni, które nie zmienia interesującej nas struktury, na przykład dekoracyjnego wzoru na ścianie czy budowy wewnętrznej kryształu.

„Studiowanie pojęcia symetrii zaczniemy od wycieczki do pałacu zwanego Alhambra, położonego w mieście Granada na południu Hiszpanii” - zapowiadają organizatorzy wykładu. Wśród przepięknych wzorów zdobiących ściany pałacu można odnaleźć pewne matematyczne prawidłowości. „Te same prawidłowości znajdziemy także wokół nas w świecie przyrody, w pracach artystów a także na chodniku i na podłodze w łazience!” - czytamy w zapowiedzi wykładu na stronie internetowej Wydziału Fizyki UW.

Katarzyna Grabowska, która wygłosi wykład, prowadzi zajęcia z przedmiotów matematycznych dla studentów fizyki oraz zajmuje się sprawami organizacyjnymi związanymi z uczeniem matematyki. Jej zainteresowania naukowe to przede wszystkim badanie i tworzenie języka matematycznego, w którym opisywane są zjawiska fizyczne ze świata mikro i makro.

Więcej o wykładowczyni na stronie "Zapytaj fizyka": dr hab. Katarzyna Grabowska: O symetriach w matematyce, fizyce i tapetowaniu ścian | Zapytaj Fizyka (fuw.edu.pl)

Wykład ten jest równocześnie jednym z wydarzeń Festiwalu Nauki . Odbędzie się w czwartek, 21 września o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5 w Warszawie.

Więcej - m.in. na stronie fb.

Nauka w Polsce

amk/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024