„O symetriach w matematyce, fizyce i tapetowaniu ścian" mówić będzie w czwartek 21 września dr hab. Katarzyna Grabowska z Wydziału Fizyki UW. To kolejny wykład w ramach popularnonaukowego cyklu: "Zapytaj Fizyka".
Wykład w ramach popularnonaukowego cyklu: "Zapytaj Fizyka" wygłosi dr hab. Katarzyna Grabowska z Katedry Metod Matematycznych Fizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Mówić będzie o pojęciu symetrii, czyli o takim przekształceniu płaszczyzny czy przestrzeni, które nie zmienia interesującej nas struktury, na przykład dekoracyjnego wzoru na ścianie czy budowy wewnętrznej kryształu.
„Studiowanie pojęcia symetrii zaczniemy od wycieczki do pałacu zwanego Alhambra, położonego w mieście Granada na południu Hiszpanii” - zapowiadają organizatorzy wykładu. Wśród przepięknych wzorów zdobiących ściany pałacu można odnaleźć pewne matematyczne prawidłowości. „Te same prawidłowości znajdziemy także wokół nas w świecie przyrody, w pracach artystów a także na chodniku i na podłodze w łazience!” - czytamy w zapowiedzi wykładu na stronie internetowej Wydziału Fizyki UW.
Katarzyna Grabowska, która wygłosi wykład, prowadzi zajęcia z przedmiotów matematycznych dla studentów fizyki oraz zajmuje się sprawami organizacyjnymi związanymi z uczeniem matematyki. Jej zainteresowania naukowe to przede wszystkim badanie i tworzenie języka matematycznego, w którym opisywane są zjawiska fizyczne ze świata mikro i makro.
Więcej o wykładowczyni na stronie "Zapytaj fizyka": dr hab. Katarzyna Grabowska: O symetriach w matematyce, fizyce i tapetowaniu ścian | Zapytaj Fizyka (fuw.edu.pl)
Wykład ten jest równocześnie jednym z wydarzeń Festiwalu Nauki . Odbędzie się w czwartek, 21 września o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5 w Warszawie.
Więcej - m.in. na stronie fb.
Nauka w Polsce
amk/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.