Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
22.08.2023 aktualizacja 22.08.2023

Zapytaj fizyka: Wszechświat jako hologram? Wykład prof. Sabriny Pasterski

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Prof. Sabrina Pasterski z Princeton University pracuje nad tym, by opisać nasz Wszechświat jako hologram. Badaczka opowie o tej idei podczas spotkania z cyklu "Zapytaj fizyka" na Uniwersytecie Warszawskim.

Wykład odbędzie się 31 sierpnia br. o godz. 18 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5.

Sabrina Gonzalez Pasterski (doktor nauk fizycznych, Uniwersytet Harvarda) prowadzi teoretyczne badania z zakresu fizyki wysokich energii. Kieruje badaniami, które mają na celu zrozumienie holograficznej natury czasoprzestrzeni.

Podczas wykładu mowa będzie m.in. o zasadzie holograficznej. Jest to związana z teorią strun hipoteza, która zakłada, że opis każdego trójwymiarowego obiektu lub przestrzeni zawarty jest na dwuwymiarowej powierzchni ograniczającej to ciało. Na razie jednak dużym wyzwaniem jest, żeby korzystając z teorii strun opisać w ten sposób Wszechświat, który przypomina nasz.

Jeśli hipoteza jest słuszna, to prawa fizyki rządzące naszym Wszechświatem mogłyby być wyjaśnione za pomocą prostszego, równoważnego teoretycznego opisu zawartego w przestrzeni dwuwymiarowej.

Holografia niebieska (celestial holography), którą rozwija prof. Pasterski, zakłada, że nasz Wszechświat można porównać do projekcji na nocnym niebie.

"Podczas wykładu zostanie omówione, jak nasze odwieczne zainteresowanie nocnym niebem łączy się z najnowszymi osiągnięciami w naszym rozumieniu grawitacji kwantowej" - zapowiedziano na stronie wykładu.

Szczegóły wydarzenia tu.

Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024