Nauka dla Społeczeństwa

29.11.2023
PL EN
11.09.2023 aktualizacja 11.09.2023

Turcja/ Podnoszący się poziom mórz zagraża wybrzeżom Izmiru i Stambułu, w tym najważniejszym zabytkom nad Bosforem

Istambuł, Bosfor, Turcja, fot. Adobe Stock Istambuł, Bosfor, Turcja, fot. Adobe Stock

Podnoszący się poziom mórz zagraża wybrzeżom położonych na zachodzie Turcji Izmiru i Stambułu, w tym najważniejszym zabytkom nad Bosforem - wynika z raportu Global Balance Association, cytowanego w sobotę przez agencję Anatolia.

Podnoszenie się poziomu mórz wiąże się z globalnym wzrostem temperatur i wynikającym z nich topieniem się lodowców oraz wzrostem objętości wody, która rozszerza się po ogrzaniu.

W dokumencie zaznaczono, że najbardziej narażone są pałace, wille oraz obiekty religijne znajdujące się nad wybrzeżem Bosforu. W tekście powołano się na scenariusz zakładający podniesienie się poziomu mórz o metr przed końcem bieżącego stulecia i pół metra w jego połowie.

Badacze wezwali do natychmiastowego ustanowienia środków zabezpieczających najważniejsze zabytki Stambułu, jak pałace Dolmabahce, Beylerbeyi i Kucuksu. Konieczne są też - wskazali autorzy raportu - prace renowacyjne przy nadmorskich dzielnicach Uskudar i Kadikoy.

"Zagrożony jest obszar ok. 120 kilometrów kwadratowych; obliczyliśmy, że największemu ryzyku podlegają południowe części metropolii" - wskazał Nuzhet Dalfes, jeden z autorów raportu. Dodał, że podniesienie się poziomu wód dotknie około 6 mln mieszkańców Stambułu.

Zalane zostaną też niektóre obszary wzdłuż wybrzeża, a do wód gruntowych dostanie się woda słona, co stworzy poważne problemy w zakresie produkcji rolnej - dodano w dokumencie. (PAP)

jbw/ sp/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023