Turcja/ Podnoszący się poziom mórz zagraża wybrzeżom Izmiru i Stambułu, w tym najważniejszym zabytkom nad Bosforem

Istambuł, Bosfor, Turcja, fot. Adobe Stock
Istambuł, Bosfor, Turcja, fot. Adobe Stock

Podnoszący się poziom mórz zagraża wybrzeżom położonych na zachodzie Turcji Izmiru i Stambułu, w tym najważniejszym zabytkom nad Bosforem - wynika z raportu Global Balance Association, cytowanego w sobotę przez agencję Anatolia.

Podnoszenie się poziomu mórz wiąże się z globalnym wzrostem temperatur i wynikającym z nich topieniem się lodowców oraz wzrostem objętości wody, która rozszerza się po ogrzaniu.

W dokumencie zaznaczono, że najbardziej narażone są pałace, wille oraz obiekty religijne znajdujące się nad wybrzeżem Bosforu. W tekście powołano się na scenariusz zakładający podniesienie się poziomu mórz o metr przed końcem bieżącego stulecia i pół metra w jego połowie.

Badacze wezwali do natychmiastowego ustanowienia środków zabezpieczających najważniejsze zabytki Stambułu, jak pałace Dolmabahce, Beylerbeyi i Kucuksu. Konieczne są też - wskazali autorzy raportu - prace renowacyjne przy nadmorskich dzielnicach Uskudar i Kadikoy.

"Zagrożony jest obszar ok. 120 kilometrów kwadratowych; obliczyliśmy, że największemu ryzyku podlegają południowe części metropolii" - wskazał Nuzhet Dalfes, jeden z autorów raportu. Dodał, że podniesienie się poziomu wód dotknie około 6 mln mieszkańców Stambułu.

Zalane zostaną też niektóre obszary wzdłuż wybrzeża, a do wód gruntowych dostanie się woda słona, co stworzy poważne problemy w zakresie produkcji rolnej - dodano w dokumencie. (PAP)

jbw/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rada UE przyjęła pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji

  • Fot. Adobe Stock

    Do 2025 r. oczekiwana długość życia na świecie wzrośnie o niemal 5 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera