Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
09.09.2023 aktualizacja 11.09.2023

Izrael/ Cztery rzymskie miecze sprzed niemal 2 tys. lat znaleziono w pustynnej jaskini

EPA/ABIR SULTAN 6.09.2023 EPA/ABIR SULTAN 6.09.2023

Archeolodzy znaleźli cztery rzymskie miecze i grot oszczepu, które były ukryte na Pustyni Judzkiej w Izraelu. Zdobyte na Rzymianach najprawdopodobniej w czasie powstania Bar Kochby, przeleżały w niedostępnej jaskini przez blisko 2000 lat - poinformował portal Times of Israel.

Broń zachowała się w doskonałym stanie, przetrwały nawet pochwy - powiadomili archeolodzy. Na Pustyni Judzkiej panuje nadzwyczaj suchy klimat, dzięki czemu artefakty mają szansę przetrwać przez bardzo długi czas.

EPA/ABIR SULTAN 6.09.2023
EPA/ABIR SULTAN 6.09.2023

Miecze znaleziono w jaskini, która już wcześniej była znana archeologom, ponieważ znajduje się w niej stalaktyt z resztkami hebrajskiego napisu, datowanego na okres między 966 a 587 p.n.e. Naukowcy mieli zamiar zbadać tę inskrypcję przy pomocy nowoczesnego sprzętu do fotografii wielospektralnej. Mieli nadzieję, że dzięki temu uda się odczytać zatarte przez czas litery.

Rekonstrukcja graficzna rzymskiego miecza, Adobe Stock
Rekonstrukcja graficzna rzymskiego miecza, Adobe Stock

Przy tej okazji w wąskiej szczelinie badacze znaleźli grot oszczepu i resztki drewnianej pochwy. Dokładne przeszukanie ujawniło ukryte przed stuleciami miecze. Trzy z nich mają ostrza o długości 60-65 cm, czwarte, krótsze, ma zaledwie 45 cm. Naukowcy sądzą, że trafiły do jaskini w okresie powstania Bar Kochby przeciwko Rzymianom w II stuleciu.

Grafika przedstawiająca kolekcję rzymskich mieczy z La Rousse XX Siecle, źródło: Adobe Stock
Grafika przedstawiająca kolekcję rzymskich mieczy z La Rousse XX Siecle, źródło: Adobe Stock

Archeologiczne władze w Izraelu ścigają się z rabusiami, by odnaleźć pozostałe na pustyni artefakty, nim zostaną zrabowane i trafią na czarny rynek kolekcjonerów. Od 2017 roku udało im się odnaleźć około 20 jaskiń, w jednej z nich odkryto nieznane wcześniej fragmenty tzw. Zwojów znad Morza Martwego - religijnych tekstów sprzed ponad 2000 lat. (PAP)

os/ mal/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024