Historia i kultura

Archeolodzy wyjaśniają pochodzenie dzbanów z Qumran

Dzbany z Qumran, w których znajdowały się słynne starożytne zwoje zawierające m.in. teksty biblijne i apokryficzne, powstały z gliny wydobywanej w okolicy odległej od Qumran. Dowodzą tego najnowsze badania.

W międzynarodowych badaniach dzbanów z Qumran nad Morzem Martwym uczestniczyli dr Jacek Michniewicz z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i prof. Mirosława Krzyśko z Wydziału Matematyki tej uczelni.

\"Podstawą naszych badań była analiza koncentracji pierwiastków śladowych, obecnych w ceramice w ilości milionowych części procenta, oraz ich statystyczna interpretacja. Tak niewielkie koncentracje można było zbadać naświetlając próbki w reaktorze jądrowym - jest to metoda neutronowej analizy aktywacyjnej. W ten sposób określona zmienność koncentracji poszczególnych pierwiastków porównywana jest niekiedy do kodu podobnego liniom papilarnym człowieka\" - wyjaśnia dr Michniewicz.

Uzyskane wyniki dowiodły, że niemal na pewno dzbanów nie wykonano z glin występujących w sąsiedztwie Qumran, ani z glin obecnych w pobliskich dolinach rzek okresowych. Tak więc albo dzbany zostały sprowadzone z zewnątrz albo też sprowadzano surowce do ich produkcji. Wszystkie przebadane dzbany wytworzono według tej samej technologii. Stosowano czysty ił z terenu Gór Judzkich, którego złoża występują pomiędzy Ramallach, Jerozolimą i Hebronem. Mieszano go z piaskiem kwarcowym - w stałej ilości ok. 10 proc., także nieobecnym w okolicach Qumran, natomiast podobnym do piasku z plaż Morza Śródziemnego.

Pochodzenie dzbanów z Jeruzalem mogłoby potwierdzać przypuszczenie, że także zwoje są związane ze świątynią jerozolimską i stanowią fragment jej biblioteki, a wywieziono i ukryto je w obliczu zniszczenia.

W 1947 roku odkryto jaskinie w Qumran nad Morzem Martwym, a w nich ponad 800 rękopisów. Było to archiwum gminy esseńczyków - ugrupowania religijnego sprzed 2 tys. lat - zawierające spisane na papirusach i skórach teksty aramejskie, hebrajskie i greckie. Są to najstarsze znane zapisy biblijne.

Wyniki badań nad pochodzeniem 50 dzbanów z Qumran prowadzonych przez dr. Michniewicza i prof. Krzyśko zostały opublikowane w wydanym przez Instytut Biblijny Uniwersytetu we Fryburgu II tomie sprawozdania z tych wykopalisk.

* Nauka w Polsce - Andrzej Markert *

Data publikacji: 11 czerwca 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera