30 ukraińskich studentów spędzi tydzień w Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie) - wspólnej placówce naukowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Viadriny.
Na zaproszenie tych uczelni grupa ukraińskich studentów od 3 do 9 września będzie uczyć się m.in. o start-upach i cyfryzacji – poinformował Tomasz Stefański z Collegium Polonicum w Słubicach.
Dodał, że od czasu agresji Rosji na Ukrainę, Uniwersytet Adama Mickiewicz regularnie zaprasza ukraińskich studentów do Poznania. Teraz po raz pierwszy program odbywa się we współpracy z Uniwersytetem Europejskim Viadrina i Collegium Polonicum.
W styczniu 2023 r. UAM rozpoczął program wspierania ukraińskich uniwersytetów dzięki wsparciu finansowemu, jakie uzyskał z Erasmus Plus, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
"Wypracowaliśmy model tygodniowych szkoleń, na które zapraszamy – w zależności od tematu – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i administracji" – wyjaśnił cytowany w komunikacie prorektor UAM ds. międzynarodowych dr hab. Rafał Witkowski.
"Będzie to potwierdzenie owocnej współpracy między naszymi uczelniami, a w planach mamy dalsze wspólne projekty skierowane na pomoc Ukrainie" – dodał Witkowski.
"Dla nas w Viadrinie ważne jest, aby w ramach naszej współpracy polsko-niemieckiej wyraźnie pokazać, że nie zapominamy o naszych partnerach na Ukrainie. Ponieważ wojna trwa już tak długo i czasami jest poza zasięgiem opinii publicznej, kultywowanie naszego partnerstwa z ukraińskimi uniwersytetami jest ważniejsze niż kiedykolwiek" – powiedziała cytowana wiceprezydent Uniwersytetu Viadrina prof. dr Dagmara Jajeśniak-Quast.
Podczas wizyty na polsko-niemieckim pograniczu ukraińscy studenci będą pracować z wykładowcami Viadriny nad kwestiami zakładania firm i cyfryzacji. Ponadto zaplanowano dla nich warsztaty międzykulturowe i kursy językowe.
Inne punkty programu pobytu młodych Ukraińców obejmą m.in.: wieczór warsztatowy ze sztuką uliczną, fotografią i karaoke czy wizytę w European New School of Digital Studies (ENS) w Collegium Polonicum. (PAP)
Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz
mmd/ maak/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.