Uczelnie i instytucje

UAM w Poznaniu i UE Viadrina we Frankfurcie nad Odrą planują nową formułę współpracy

Źródło: UAM
Źródło: UAM

Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu planują współpracę w ramach nowego projektu pod nazwą „European New School for Digital Studies”, który ma być realizowany w Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie).

Celem anglojęzycznej jednostki będzie połączenie wiedzy niemieckiej uczelni w dziedzinie przedsiębiorczości z kompetencjami technologii informatycznych poznańskiego uniwersytetu.

„Będą tam (w Collegium Polonicum – przyp. PAP) prowadzone badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne dotyczące wyzwań, które stawia przed społeczeństwem, gospodarką i systemami prawnymi cyfryzacja w kontekście globalnym” – poinformowała rzecznik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Małgorzata Rybczyńska.

Nad założeniami projektu pracuje grupa ekspertów, złożona z przedstawicieli partnerskich uczelni. Pierwszym krokiem we współpracy w tym obszarze będzie uruchomienie studiów pod nazwą „Master of Digital Entrepreneurship", na który w roku akademickim 2019/2020 zostaną przyjęci pierwsi studenci.

Inicjatorzy projektu zapowiadają, że w dalszej perspektywie planowane są kolejne studia oraz stworzenie atrakcyjnego środowiska uniwersyteckiego, które będzie przyciągać nie tylko studentów i doktorantów, ale również renomowanych naukowców.

„Collegium Polonicum w Słubicach jako wspólna jednostka dwóch uniwersytetów z dwóch krajów to coś wyjątkowego w Europie. Cieszę się, że prowadzone od dłuższego czasu rozmowy dotyczące nadania nowego wymiaru ponad 20-letniej współpracy krystalizują się wokół projektu European New School for Digital Studies” – powiedział rektor UAM Andrzej Lesicki.

Dodał, że w UAM przygotowywane są aktualnie rozwiązania, których celem jest przystosowanie statutu uczelni do nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która wejdzie w życie 1 października br. Po wejściu w życie nowego statutu będą kontynuowane prace nad nową koncepcją nowej wspólnej jednostki organizacyjnej UAM i Viadriny.

Prezydent Viadriny Stephan Kudert powiedział, że wspólna transgraniczna jednostka organizacyjna jest wynikiem długoletniej i niezwykle udanej współpracy między dwoma uniwersytetami i ma stać się wzorcem dla rozwoju europejskich szkół wyższych. Jego założenie stanowi niezwykle istotny krok w kierunku dalszej współpracy.

„Wierzę, że prace koncepcyjno-prawne nad nowym projektem (…) doprowadzą do finału i w przyszłym roku akademickim zaproponujemy wspólnie zainteresowanym ciekawe, innowacyjne, odpowiadające współczesnym wyzwaniom, nowe studia” – powiedział Lesicki. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera