Uczelnie i instytucje

Lubuskie/ Collegium Polonicum w Słubicach świętuje 25-lecie

Collegium Polonicum w Słubicach – wspólna placówka naukowo-dydaktyczna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą świętuje ćwierćwiecze działalności.

W czwartek zainauguruje nowy rok akademicki, będą także wydarzenia związane z jubileuszem.

Collegium Polonicum to jedyna w Europie transgraniczna placówka uniwersytecka, w której międzynarodowa współpraca dotyczy wszystkich płaszczyzn i aspektów instytucji: nauczania, badań naukowych, organizacji, finansów, techniki itp. W Collegium stykają się dwa systemy szkolnictwa wyższego, dwa systemy prawne oraz dwie kultury - poinformowała PAP rzecznik Collegium Polonicum Ewa Bielewicz-Polakowska.

"Mimo ogromnych różnic udaje się znaleźć dla nich wspólny mianownik i zapewnić rozwój ku przyszłości. Collegium jest oprócz tego silnym ośrodkiem rozwoju regionalnego. Działające w nim organizacje pozarządowe zrealizowały setki projektów zbliżających do siebie mieszkańców obu stron regionu oraz podnoszących ich merytoryczne tudzież obywatelskie kompetencje" - powiedział PAP dyr. Collegium Polonicum Krzysztof Wojciechowski.

Dodał, że placówka jest też miejscem ponadgranicznych spotkań. Co roku odbywa się w niej kilkadziesiąt polsko-niemieckich oraz międzynarodowych konferencji, sympozjów i wydarzeń kulturalnych. „Collegium jest z pewnością jednym ze sztandarowych przykładów udanej polsko-niemieckiej współpracy” - zaznaczył Wojciechowski.

Dotychczas mury słubickiej uczelni opuściło prawie 4000 absolwentów. W nowym roku akademickim naukę podejmie w Słubicach ok. 100 młodych ludzi z Polski, Rosji, Ukrainy i Białorusi. Collegium Polonicum ma sześć kierunków studiów: prawo, filologia germańska, filologia polska jako obca, komunikacja międzykulturowa, ochrona europejskich dóbr kultury oraz kultura i historia Europy Środkowej i Wschodniej.

W czwartek podczas uroczystej akademii nowy rok zainaugurują rektor UAM dr hab. Andrzej Lesicki wspólnie z prezydentem Viadriny prof. Alexandrem Wöllem. Wykład inauguracyjny pt. „Stosunki polsko-niemieckie 25 lat po zawarciu Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” wygłosi prof. Bogdan Koszel z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

Po uroczystości inauguracji odbędzie się otwarcie wystawy „25 lat Collegium Polonicum” oraz prezentacja tomu jubileuszowego „Eksperyment i wiedza. 25 lat Collegium Polonicum”. Wystawa fotograficzna w formie roll-upów prezentuje historię placówki od powstania idei do dziś, m.in. budowę uczelni, założycieli, gości, ważne wydarzenia i oczywiście życie studenckie oraz naukowe.

Tom jubileuszowy przygotowany pod kierownictwem redakcyjnym prof. Stanisław Lorenca (rektor UAM w latach 2002-2008, prorektor UAM ds. Collegium Polonicum w latach 1996-2002) to unikatowa albumowa publikacja, której do tej pory nie było.

"Zawiera m.in. wspomnienia rektorów UAM oraz rektorów i prezydentów Viadriny dotyczące samego powstania Collegium Polonicum jak i jego rozwoju oraz współpracy dwóch uniwersytetów” - wyjaśniała Bielewicz-Polakowska.

Po czwartkowych wydarzeniach, w piątek obchody jubileuszu upłyną pod znakiem spotkań po latach. Tego dnia po raz pierwszy w historii Collegium Polonicum absolwenci uczelni spotkają się na zjeździe. Natomiast w sobotę po drugiej stronie Odry, w sali Logensaal Viadriny spotkanie będę kontynuować absolwenci prawa, którzy wezmą udział w wykładach oraz wymienią się doświadczeniami zawodowymi.

Idea Collegium Polonicum zrodziła się w 1991 roku. Początki jego działalności to wykłady z polsko-niemieckiego prawa w 1993 roku. Zgodnie z umową z października 2002 r. odpowiedzialność za placówkę spoczywa jednocześnie na Rzeczpospolitej Polskiej i Kraju Związkowym Brandenburgii.

Głównym celem działalności wspólnej placówki uniwersytetów z Poznania i Frankfurtu nad Odrą jest praca na rzecz naukowej i kulturalnej współpracy między Polską a Niemcami. Profil Collegium Polonicum jest pochodną kierunków studiów oraz programów badawczych istniejących w UAM w Poznaniu oraz w UEV we Frankfurcie nad Odrą.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera