Uczelnie i instytucje

Przyznano 443 stypendia w programie Banach NAWA

Kraje pochodzenia stypendystów. Źródło: NAWA
Kraje pochodzenia stypendystów. Źródło: NAWA

443 osoby z 34 krajów z całego świata otrzymały stypendium Banach NAWA, które pozwala najzdolniejszej młodzieży z krajów rozwijających się na podjęcie studiów II stopnia w Polsce - poinformowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

Program imienia prof. Stefana Banacha (1892-1945) jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

W tegorocznej edycji złożono 3587 wniosków – to o ponad 1500 wniosków więcej niż w roku ubiegłym - podkreśliła NAWA.

Podobnie jak we wcześniejszych latach, największą liczbę w gronie stypendystów stanowią studenci z Etiopii, Azerbejdżanu, Palestyny, Tanzanii, Kenii, Nigerii i Białorusi. Po raz pierwszy zostały też przyznane stypendia dla studentów z Bośni i Hercegowiny.

Największą popularnością wśród studentów cieszyły się nauki inżynieryjno-techniczne oraz nauki przyrodnicze i społeczne. Najliczniejsza grupa stypendystów będzie studiować w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. Wśród uczelni najczęściej wybieranych przez wnioskodawców znalazły się: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Wrocławski.

Program stypendialny im. Stefana Banacha ma na celu wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego krajów rozwijających się poprzez podnoszenie poziomu wiedzy i wykształcenia obywateli państw. Jest on wspólną inicjatywą polskiego MSZ i NAWA, realizowaną w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej.

Obejmuje studia II stopnia w języku polskim lub angielskim na uczelniach publicznych nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

Stypendyści są zwolnieni z opłat za kształcenie (w przypadku wyboru uczelni publicznych) oraz otrzymują comiesięczne stypendium NAWA w wysokości 1500 zł na pokrycie kosztów utrzymania w czasie kształcenia w Polsce.

Dodatkowo obywatelom niektórych krajów – Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Macedonii Północnej, Mołdawii, Serbii, Ukrainy i Uzbekistanu – program oferuje dodatkowo możliwość podjęcia studiów II stopnia w dziedzinie nauk humanistycznych i nauk społecznych, z wyjątkiem kierunków filologicznych w zakresie języka ojczystego z kraju pochodzenia wnioskodawcy.

Patronem programu jest Stefan Banach – wybitny polski matematyk, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej i działu matematyki zwanej analizą funkcjonalną, mającą zastosowanie w opisywaniu m.in. zjawisk przyrodniczych.

Lista stypendystów jest dostępna tutaj. (PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

  • 14.01.2025. PAP/Albert Zawada

    Wiceministra nauki: w ustawie o szkolnictwie wyższym chcemy uwzględnić walkę z mobbingiem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera