Historia i kultura

Gdzie i kiedy zaczęła się II wojna światowa? Trwają spory historyków

Fot. PAP/CAF-reprod.
Fot. PAP/CAF-reprod.

Historycy od lat spierają się, gdzie i kiedy wybuchła II wojna światowa. Według niektórych mogło mieć to miejsce w rejonie Rybnika, o godzinie 3:13-3:14.

"Pierwsze walki, które miały miejsce po niemieckim ataku na Polskę miały charakter potyczek i bitwy granicznej niemalże na całej długości polsko-niemieckiej granicy. Obok tych starć były naloty, bombardowania zarówno obiektów militarnych, ale też polskich miast, miasteczek i miejscowości" - powiedział Wojciech Grott, pracownik działu naukowego Muzeum II Wojny Światowej.

Jednak nie jest pewne, gdzie doszło do pierwszego naruszenia polskiej granicy. "Od wielu, wielu lat trwa niekończący się spór historyków i badaczy dotyczący tego, gdzie II wojna światowa na dobrą sprawę się rozpoczęła. Najbardziej symbolicznym miejscem jest oczywiście Westerplatte, gdzie trwała bohaterska obrona załogi polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Tamten atak miał miejsce o godzinie 4:45" - opowiedział Wojciech Grott.

"Westerplatte to nie jedyne miejsce, które pretenduje do miana tego pierwszego. Obok niego warto wymienić obronę mostów tczewskich i samego Tczewa, gdzie bohaterska obrona Polaków miała miejsce kilka, kilkanaście minut wcześniej. Podobnie było w Wieluniu. Tam doszło do bombardowania miasta o godzinie 4:40" - wskazał.

Wojna mogła zacząć się w Rybniku. "Kilka lat temu na jaw wyszły nowe dokumenty, które zaświadczają, że niemiecki atak na Polskę mógł mieć miejsce jeszcze wcześniej, bo około godziny 3:13 - 3:14 i mieć miejsce w rejonie Rybnika" - wyjaśnił Grott.

Nauka w Polsce, Paweł Stępniewski

aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

  • 18.07.2024. Prezentacja odkryć archeologicznych na miejscu bitwy pod Dubienką. Kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich, kartaczy, pocisków karabinowych i innych zabytków znaleźli poszukiwacze na polu bitwy pod Dubienką. PAP/Wojtek Jargiło

    Lubelskie/ Archeolodzy szukają pozostałości polskich szańców na polu bitwy pod Dubienką 1792 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera