W wieku 81 lat zmarł prof. Piotr Wolański - wybitny specjalista od napędów lotniczych i kosmicznych, silników spalinowych, spalania, techniki cieplnej i wybuchów; ceniony nauczyciel akademicki - poinformował Wydział Mechaniczny, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
"Wczoraj, w wieku 81 lat, odszedł od nas Pan Profesor Piotr Wolański - wspaniały nauczyciel akademicki, wybitny naukowiec, dobry i zawsze życzliwy człowiek" - podał Wydział MEiL PW, na którym w 1971 r. naukowiec obronił doktorat, w 1979 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego, i którego dziekanem był w latach 1987-1990.
Prof. Piotr Wolański (ur. 16 sierpnia 1942 r. w Milówce) był m.in. profesorem zwyczajnym w Instytucie Lotnictwa w Sieci Badawczej Łukasiewicz i koordynatorem prac nad pierwszym polskim satelitą Ziemi PW-SAT oraz PW-SAT2. Tytuł profesora nauk technicznych uzyskał w 1989 r. W latach 2002–2005 był prorektorem ds. nauki Politechniki Warszawskiej. Od 1995 r. członek Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, od 2003 r. przewodniczący tego komitetu przez cztery kolejne kadencje. Od 2019 r. Przewodniczący Honorowy tej jednostki. Był również członkiem Międzynarodowej Akademii Astronautycznej (IAA), a także członkiem Rady Polskiej Agencji Kosmicznej (2015–2020).
Zajmował się badaniami nad silnikami spalinowymi (w tym detonacyjnymi) oraz silnikami do napędów kosmicznych i wybuchami przemysłowymi. Koordynował prace nad budową pierwszego polskiego satelity Ziemi PW–SAT. Był twórcą szkoły wybuchowości pyłów oraz odkrywcą tzw. zapłonu dyfuzyjnego, a także twórcą jednej z hipotez powstawania kontynentów (badał zderzenia dużych asteroid z Ziemią).
Oprócz pracy naukowej prof. Wolański prowadził intensywną działalność dydaktyczną. Był m.in. współorganizatorem nowego kierunku nauczania w Politechnice Warszawskiej „Lotnictwo i Kosmonautyka”, inicjując w ten sposób nauczanie astronautyki. Opiekował się również działalnością studencką z tego zakresu. Prowadził wiele wykładów poza granicami kraju, m.in. na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor (USA), na Northeastern University w Shenyang (Chiny) oraz na Nanyang Technological University (Singapur).
W 1997 otrzymał tytuł doktora honoris causa Azerbejdżańskiego Państwowego Uniwersytetu Ropy Naftowej i Przemysłu w Baku, a w 2015 r. Wojskowej Akademii Technicznej im. Józefa Dąbrowskiego w Warszawie. "Podkreślając doniosłość i niezwykle owocne efekty pracy dydaktycznej profesora Wolańskiego z wieloma rocznikami studentów, należy podkreślić jego talent do inspirowania młodych ludzi do podejmowania ambitnych wyzwań, do efektywnej twórczej pracy i do odważnego konfrontowania się z osiągnięciami analogicznych zespołów na całym świecie" - mówił wówczas w laudacji prof. Bogdan Zygmunt.
Był laureatem wielu nagród uczelnianych, środowiskowych i ministerialnych, w tym w 2012 r. Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt dorobku oraz w 2016 r. nagrody środowiska lotniczego "Błękitne Skrzydła" za całokształt lotniczo–kosmicznej działalności naukowej i dydaktycznej. Był również jednym z najczęściej cytowanych autorów publikacji naukowych znajdujący się na liście World's TOP 2% Scientists.
Prof. Wolański w 2014 r. otrzymał Medal Politechniki Warszawskiej. Był również uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Naukowiec zmarł 31 sierpnia. (PAP)
bar/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.