Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
31.08.2023 aktualizacja 31.08.2023

Operacje bariatryczne są skuteczne w prewencji raka

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Kobiety, które przeszły operację bariatryczną z powodu otyłości, mają niższe ryzyko zachorowania na różne nowotwory – potwierdza najnowsze badanie, którego wyniki publikuje czasopismo „Obesity”.

Badacze zaobserwowali także, że śmiertelność z powodu nowotworów złośliwych była znacznie niższa wśród pacjentek, które poddały się operacji bariatrycznej, niż wśród otyłych pań, które nie przeszły tej terapii.

Badania populacyjne potwierdzają, że otyłość jest czynnikiem ryzyka zachorowania na różne nowotwory złośliwe. Operacje bariatryczne są zalecane w leczeniu otyłości olbrzymiej oraz otyłości drugiego stopnia, przy braku kontroli poziomu cukru we krwi.

Naukowcy z University of Utah w Salt Lake City (USA) przenalizowali dane dotyczące niemal 22 tys. pacjentów po operacji bariatrycznej (różnych rodzajów – jak ominięcie żołądkowe, rękawowa resekcja żołądka, opaska żołądkowa, wyłączenie dwunastnicze), których zdrowie porównywano z pacjentami z otyłością olbrzymią nieleczoną operacyjnie. Dobrano ich pod względem wieku, płci oraz wskaźnika masy ciała (BMI). Dane na temat zachorowań na nowotwory złośliwe pochodziły z rejestru stanowego Utah Cancer Registry.

Okazało się, że osoby po przebytej operacji bariatrycznej miały o 25 proc. niższe ryzyko zachorowania na jakikolwiek nowotwór w porównaniu z grupą nieleczoną bariatrycznie. Kobiety po operacji bariatrycznej miały o 41 proc. niższe ryzyko wystąpienia nowotworów złośliwych związanych z otyłością w porównaniu z paniami, które nie poddały się operacji leczenia otyłości. W grupie mężczyzn nie odnotowano podobnej zależności.

U pań zmniejszone ryzyko odnotowano w przypadku takich nowotworów, jak rak trzonu macicy, rak jajnika, jelita grubego, rak piersi przed menopauzą i po menopauzie. Śmiertelność z powodu raka była niższa o 47 proc. wśród kobiet po przebytej operacji bariatrycznej.

„Ta praca reprezentuje kolejne ważne badanie, które wyraźnie potwierdza długofalowe korzyści z chirurgicznego leczenia otyłości w prewencji nowotworów” – skomentował współautor pracy dr Ted D. Adams.

Niebiorący udziału w badaniu dr David B. Sarwer z Temple University w Filadelfii (USA) ocenił, że jest to kolejna praca, która przyczynia się do zrozumienia zależności między otyłością a występowaniem nowotworów. „Osoby z otyłością oraz ich opiekunowie medyczni powinni poważnie rozważyć te korzyści podczas dyskusji na temat plusów i minusów operacji bariatrycznej” – podsumował badacz. (PAP)

jjj/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024