Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
19.07.2023 aktualizacja 19.07.2023

Białystok/ Uniwersyteckie Centrum Onkologii z europejskim certyfikatem w leczeniu raka trzonu macicy

18.07.2023. Dyrektor USK prof. dr hab. n. med. Jan Kochanowicz (P) i koordynator oddziału Uniwersyteckiego Centrum Onkologii dr hab. n. med. Paweł Knapp (L) na konferencji prasowej w Białymstoku, 18 bm. nt. uzyskania przez Uniwersyteckie Centrum Onkologii certyfikatu Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. PAP/Marcin Onufryjuk 18.07.2023. Dyrektor USK prof. dr hab. n. med. Jan Kochanowicz (P) i koordynator oddziału Uniwersyteckiego Centrum Onkologii dr hab. n. med. Paweł Knapp (L) na konferencji prasowej w Białymstoku, 18 bm. nt. uzyskania przez Uniwersyteckie Centrum Onkologii certyfikatu Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. PAP/Marcin Onufryjuk

Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku dostało potwierdzający wysoką jakość leczenia zaawansowanego raka trzonu macicy certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej – poinformowano we wtorek na konferencji prasowej.

To siódma placówka z takim certyfikatem w Europie – powiedział na konferencji prasowej koordynator Uniwersyteckiego Centrum Onkologii prof. Paweł Knapp. Poinformował, że aby otrzymać certyfikat, trzeba było Europejskiemu Towarzystwu Ginekologii Onkologicznej (ETGO) dostarczyć wszelkich danych o leczeniu pacjentek.

"Komisja akredytacyjna, która stanowi jedno z ramion Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, pozytywnie zaopiniowała (ten wniosek)" – mówił Knapp. Podkreślił, że jest "zszokowany", bo ubiegał się o bycie akredytowanym ośrodkiem przy ETGO, a centrum zostało dostrzeżone i zostało mianowane jako "centrum of excellence". "Jest to takie najwyższe uhonorowanie" – zaznaczył.

Powiedział, że taki certyfikat mają ośrodki m.in. w Rzymie, Berlinie i w Pradze. "Jesteśmy siódmi i chyba jest to powód do dumy" – dodał Knapp.

Knapp mówił, że do Uniwersyteckiego Centrum Onkologii trafiają pacjentki w bardzo ciężkim stanie z całej Polski, a ten certyfikat to dla pacjentek bardzo czytelna informacja o wysokim standardzie, jakie oferuje centrum.

"Jest to chyba najbardziej czytelna informacja, że posługujemy się z jednej strony najnowszymi technikami, dwa – jest to najnowsze leczenie, które oferujemy pacjentkom, także to, co one otrzymują od nas w kontekście badań klinicznych, jest niezmiernie istotne, bo w chwili obecnej sama chemioterapia, radioterapia to pewien standard, a immunoterapia przesuwa długość życia tych pacjentek tak, że choroby, które jeszcze do niedawna były śmiertelne, w tej chwili stają się przewlekłe i to jesteśmy w stanie tym pacjentkom zaoferować" – podkreślił Knapp.

"Dla szpitala to rzeczywiście wyróżnienie. W naszej strukturze mamy Uniwersyteckie Centrum Onkologii. Jest to sprawa prestiżowa" – mówił dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku dr hab. Jan Kochanowicz. Ocenił, że to kolejny sukces, który pokazuje, że – jak mówił – "jesteśmy jako szpital wyjątkowi na tle kraju, jedyni". Podkreślił, że niezależne gremia specjalistów klasy europejskiej dostrzegają białostocki ośrodek, a potwierdzenie takim certyfikatem świadczy o jakości. Dodał, że szpital stara się o jakość dbać, ma akredytowane jednostki i ministerialny certyfikat jakości.

W 2020 r. Uniwersyteckie Centrum Onkologii otrzymało certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, potwierdzający wysoką jakość leczenia zaawansowanego raka jajnika.(PAP)

Autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024