Sonda Solar Parker Probe minęła Wenus

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Amerykańska sonda kosmiczna do badania Słońca przeleciała w pobliżu Wenus, uzyskując asystę grawitacyjną od tej planety. Celem są rekordowo bliskie przeloty wokół Słońca – informuje NASA.

Bezzałogowa sonda kosmiczna Parker Solar Probe przeleciała 4003 kilometry nad powierzchnią Wenus. Nastąpiło to 21 sierpnia. Był to szósty z zaplanowanych siedmiu przelotów w pobliżu Wenus.

Celem był manewr zmieniający prędkość orbitalną sondy (zmniejszenie o 9547 km/h). Nowa orbita sondy doprowadzi ją do pięciu bliskich przelotów obok Słońca, z których pierwszy nastąpi 27 września br. Każdy z kolejnych przelotów będzie ustalał lub wyrównywał rekord prędkości i odległości, osiągając dystans 7,3 miliona kilometrów od powierzchni naszej dziennej gwiazdy.

Sonda Parker Solar Probe została wystrzelona przez NASA 12 sierpnia 2018 roku z kosmodromu na Florydzie (USA) przy pomocy rakiety nośnej Delta IV Heavy z dodatkowym stopniem Star 48BV. Od tamtej pory wykonuje coraz bliższe orbity wokół Słońca, a do zacieśniania orbity wykorzystuje asysty grawitacyjne Wenus. Misja ma trwać do 2025 roku.

Celem misji Parker Solar Probe są pomiary bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej – badania pola magnetycznego, plazmy, cząstek o wysokiej energii. Naukowcy chcą zrozumieć strukturę i dynamikę koronalnych pól magnetycznych Słońca i sposobu, w jaki korona słoneczna jest podgrzewana, a także w jaki sposób przyspieszany jest wiatr słoneczny.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Etiopia/ W 2024 roku na mpox zachorowało w Afryce blisko 54 tys. osób, zmarło ponad 1,1 tys.

  • Smog w mieście Lahaur (ang. Lahore), Pakistan, 16.11.2024. EPA/A. HUSSAIN. Dostawca: PAP/EPA

    Pakistan/ Szkoły w Pendżabie zamknięte z powodu smogu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera