Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
25.08.2023 aktualizacja 25.08.2023

Diety odchudzające korzystnie zmieniają mikroflorę jelitową

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Diety odchudzające, np. post przerywany czy ograniczenie spożywanych kalorii, powodują korzystne zmiany w składzie mikroflory jelitowej – wynika z badań naukowców z University of Colorado, które publikuje czasopismo „Nutrients”.

Może to mieć dobry wpływ na metabolizm i inne funkcje organizmu.

Dr Maggie Stanislawski z University of Colorado (USA) wspólnie z kolegami przeprowadziła badanie porównujące wpływ na mikrobiom jelitowy dwóch popularnych diet odchudzających.

Jedną z nich było tradycyjne ograniczenie kaloryczności posiłków, a drugą tzw. post przerywany, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności. „Niektórzy lekarze mają jednak wątpliwości, czy rekomendować go osobom w celu zrzucenia zbędnych kilogramów” – zaznaczyła badaczka.

W jednej z grup badane osoby miały za zadanie pościć przez trzy nie następujące po sobie dni tygodnia. Polegało to na spożywaniu 25 proc. tego, co normalnie jedzą. W pozostałe dni mogli jeść na co mieli ochotę. W drugiej grupie badane osoby miały po prostu ograniczyć codzienne spożycie kalorii – a dokładnie miały jeść o około 30 proc. mniej niż wynosi ich dziennie zapotrzebowanie energetyczne pozwalające utrzymać stałą masę ciała.

W ciągu badania wszyscy otrzymali również wsparcie behawioralne i porady na temat sposobów poprawienia jakości diety, a także byli zachęcani do zwiększenia swojej aktywności fizycznej.

W badaniu pilotażowym, które skoncentrowało się na pierwszych trzech miesiącach rocznego studium, naukowcy odnotowali różne pozytywne zmiany w składzie mikrobiomu w obydwu grupach stosujących dietę odchudzającą. Mikroflora jelitowa stawała się bardziej różnorodna pod względem gatunkowym, a zmiany w jej składzie były podobne u wszystkich uczestników badania w obydwu grupach odchudzających się.

„Choć nie jest to zawsze prawdą, ale bardziej różnorodny i rozrośnięty mikrobiom jest często związany z lepszym zdrowiem i ze szczupłą sylwetką. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że jeśli jelita zasiedla bardziej zróżnicowany mikrobiom, to więcej jest mikroorganizmów zdolnych reagować na różne zestawy czynników oddziałujących na zdrowie” – wyjaśniła dr Stanislawski.

Zdaniem naukowców wyniki tego badania wskazują, że pod względem wpływu na różnorodność mikroflory jelitowej, jedna i druga dieta odchudzająca są tak samo skuteczne.

„To oznacza, że możesz wybrać taką strategię odchudzania, która działa u ciebie, i tak czy inaczej twój mikrobiom jelitowy prawdopodobnie się zmieni i stanie się bardziej różnorodny” – podkreśliła dr Stanislawski. Dodała, że daje to osobom pragnącym zrzucić zbędne kilogramy więcej potencjalnych możliwości.

Inne badanie pod kierunkiem dr Emily Hill i dr Iaina Konigsberga z University of Colorado, którzy współpracowali z dr Stanislawski, wykazało, że zmiany w składzie mikroflory jelitowej pod wpływem diety odchudzającej mogą mieć wpływ na metabolizm oraz inne funkcje organizmu.

Badacze zaobserwowali m.in., że zmiany w mikrobiomie jelitowym powodowały zmiany w aktywności różnych genów, w tym genów zaangażowanych w regulację metabolizmu. Zachodziło to na drodze metylacji DNA. Jest to jeden z mechanizmów tzw. zmian epigenetycznych, które nie polegają na modyfikowaniu sekwencji DNA, ale na zmianie aktywności genów. Nasilone procesy metylacji pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak m.in. palenie papierosów, zachodzą z reguły w obrębie rejonów regulatorowych genów i prowadzą do zablokowania ich aktywności. Wpływa to na różne procesy w naszym organizmie, a co za tym idzie na nasze zdrowie.

Zdaniem dr. Konigsberga wyniki uzyskane przez jego zespół wskazują mechanizm, poprzez który zmiany w składzie mikrobiomu jelitowego mogą oddziaływać na metabolizm w czasie stosowania diety odchudzającej. (PAP)

Autorka: Joanna Morga

jjj/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024