Nauka dla Społeczeństwa

01.10.2023
PL EN
10.08.2023 aktualizacja 10.08.2023

Kraje Amazonii deklarują "sojusz przeciwko wylesianiu", ale bez uzgodnienia wspólnych planów działania

Amazonia, Adobe Stock Amazonia, Adobe Stock

Osiem państw członkowskich Organizacji Traktatu Współpracy Amazońskiej (OTCA), w których granicach znajdują się lasy Amazonii zagrożone rabunkową eksploatacją, zadeklarowało już po pierwszym dniu obrad ich przywódców w brazylijskim Belem wspólny cel: "Ratowanie płuc naszej planety".

Komunikat konferencji na szczycie, która odbyła się w Belem u ujścia Amazonki z inicjatywy lewicowego prezydenta Brazylii Luisa Inacio Luli da Silvy, podpisali wraz z nim przedstawiciele Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru, Gujany, Peru, Surinamu i Wenezueli.

Dziesięciopunktowy dokument, zatytułowany "Zjednoczeni dla naszych lasów",  stwierdza, że "lasy mogą stać się ważnym terenem zrównoważonego rozwoju i źródłem (...) pomyślności ekonomicznej pod warunkiem właściwej ochrony środowiska".

Większość komentatorów i obserwatorów spotkania zwraca jednak uwagę na fakt, że ogłoszony dokument nie zawiera konkretnych porozumień co do współpracy krajów amazońskich w ratowaniu amazońskiej puszczy dziewiczej, mimo starań podejmowanych na konferencji, m.in. przez delegację brazylijską – głównego jej inicjatora.

W obradach zakończonej w środę konferencji w Belem wzięły także udział zaproszone na nią delegacje spoza Ameryki Południowej - przedstawiciele Republiki Konga, Demokratycznej Republiki Konga, Indonezji, San Vicente i Granadinów.

Przedstawiciele tych krajów przyłączając się do apelu o ochronę Amazonii jako płuc świata – przeciwko zmianom klimatycznym na naszej planecie podkreślali, iż wysiłki  podejmowane przez kraje, które uczestniczyły w konferencji w Belem mogą być skazane na niepowodzenie, jeśli nie uzyska się dla osiągnięcia tego celu "współpracy najbogatszych państw naszej planety" i "dotrzymania przez część z krajów rozwiniętych ich zobowiązań dotyczących oficjalnej pomocy rozwojowej".

Uczestnicy szczytu w Belem nawiązali m.in. do jednego z porozumień, które mówi o "dostarczaniu przez te kraje na cele ochrony najbardziej wrażliwych ekosystemów naszej planety 100 miliardów dolarów rocznie na finansowanie walki ze zmianami klimatycznymi".

Uczestnicy spotkania ostrzegali również, że rabunkowa i nielegalna eksploatacji amazońskiej puszczy dziewiczej sprawia, iż wyrąb milionów hektarów amazońskich lasów w celu uzyskania terenów dla rolnictwa i hodowli bydła nieuchronnie "zbliża się do punktu, z którego nie będzie odwrotu". (PAP)

ik/ sp/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023