Uczelnie i instytucje

Warszawa/ PAN zlikwiduje Muzeum Ziemi, obrońcy przygotowali petycję

Warszawa, 29.07.2022. Siedziba Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. (amb) PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 29.07.2022. Siedziba Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. (amb) PAP/Radek Pietruszka

Polska Akademia Nauk zlikwiduje Muzeum Ziemi, a zbiory przekaże m.in. do krakowskiego muzeum. Społecznicy z różnych stowarzyszeń zebrali już ponad 3,5 tys. podpisów pod petycją w obronie placówki.

"Prezes Polskiej Akademii Nauk rozpoczął przygotowania do likwidacji Muzeum Ziemi w Warszawie przy alei na Skarpie 20/26 i przekazaniu zbiorów do muzeum funkcjonującego przy Instytucie Nauk Geologicznych PAN" - poinformowała PAP dyrektor biura ds. komunikacji i informacji naukowej PAN, Anna Bracik.

Wyjaśniła, że część zbiorów ma charakter typowo naukowy, a część wystawienniczy.

"Część wystawiennicza zostanie przetransportowana do Krakowa, a naukowa zostanie w Warszawie i będzie wykorzystana do celów naukowych zgodnie z ich przeznaczeniem" - dodała.

Powodem likwidacji placówki - jak wyjaśniła dyrektor biura - jest brak możliwości dalszego finansowania przez Polską Akademię Nauk Muzeum Ziemi w jego obecnej formule.

"Wynika to z przewidywanych, wysokich kosztów renowacji siedziby placówki oraz ograniczeń budżetowych Kancelarii PAN, uniemożliwiających kontynuację zatrudniania pracowników muzeum" - dodała.

Zaznaczyła, że zbiory z likwidowanego muzeum powinny być docelowo eksponowane w instytucji muzealnej, gromadzącej cenne kolekcje Muzeum Ziemi PAN, Instytutu Paleobiologii PAN oraz Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

"Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich nieposiadających muzeum historii naturalnej z prawdziwego zdarzenia" - dodała.

Jednocześnie poinformowała, że Polska Akademia Nauk nie podjęła żadnej wiążącej decyzji o sprzedaży budynków mieszczących Muzeum Ziemi.

"W przypadku rozważania takiej decyzji, zostanie ona podjęta z poszanowaniem zobowiązań obligujących PAN do zachowania funkcji kulturowych siedziby Muzeum Ziemi PAN" - dodała.

W obronie Muzeum Ziemi wystąpili społecznicy związani m.in. ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Mazowieckiej "Masław", Otwartym Jazdowem i organizacją społeczną "Tu było, tu stało". Udostępnili oni petycję podpisaną przez dr Adama Przywarę, kuratora wystawy "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949".

"Wyrażamy jednoznaczny sprzeciw wobec decyzji Polskiej Akademii Nauk dotyczącej likwidacji Muzeum Ziemi w Warszawie, przeniesienia warszawskich kolekcji geologicznych do Krakowa, zamknięcia zbiorów muzealnych w magazynach, a także pozbawienia dotychczasowej dostępności zabytkowej siedziby Muzeum Ziemi przy alei Na Skarpie – białego pałacyku Branickich i willi Pniewskiego" - napisano w petycji.

Wyjaśniono, że Muzeum Ziemi od 75 lat jest ważnym punktem na mapie warszawskich muzeów – wypełnia pustkę muzeum historii naturalnej.

"Gromadzi kolekcje i prezentuje zbiory ważne dla polskiego dziedzictwa geologicznego: mineralogiczno-petrograficzne, paleontologiczne, cenne kolekcje bursztynu i innych żywic kopalnych oraz jedną z największych w tej części Europy, państwowych kolekcji meteorytów. W Muzeum Ziemi tworzone są unikatowe kolekcje: sztuki interpretującej zbiory przyrodnicze czy pierwsza w Polsce muzealna Kolekcja Antropocenu" - dodano.

Autorzy petycji podkreślili, że kolekcje Muzeum Ziemi posiadają bezcenny potencjał i są historycznie związane z Warszawą, a ich przeniesienie do Krakowa będzie oznaczało wyrwanie z kontekstu badawczego.

Zaznaczyli, że siedziba Muzeum Ziemi to ważny punkt na mapie Warszawy - biały pałacyk Branickich i willa Pniewskiego przy Alei Na Skarpie, które powinny pozostać dostępne dla publiczności i z taką intencją były przekazywane dla Muzeum Ziemi.

Wyjaśnili, że budynki te są perłą polskiej architektury, a willa Bohdana Pniewskiego to nie tylko dom własny jednego z największych polskich architektów, ale także miejsce pamięci Powstania Warszawskiego – ze śladami kul w ścianach i plamą powstańczej krwi na schodach.

"Tak ważny budynek nie powinien być traktowany w kategoriach handlowych czy inwestycyjnych dla poszukiwania szybkiego zarobku. Willa Pniewskiego powinna pozostać dostępna dla publiczności" - dodali.

"Nieakceptowalną społecznie jest próba likwidacji Muzeum Ziemi, przybierająca formułę wywozu tysięcy okazów muzealnych i zamknięcia ich w magazynach. To działania sprzeczne z nowoczesnym rozumieniem muzealnictwa i zarządzania instytucjami muzealnymi. To również działania niweczące działania Muzeum Ziemi na rzecz budowania edukacji geologicznej w polskim systemie kształcenia" - podkreślono w petycji.

Do poniedziałku, 7 sierpnia, pod petycją zebrano ponad 3,5 tys. podpisów.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ maak/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera