Lubuskie/ Rybołów nadal rzadki w regionie, ale jego populacja stabilna

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W tym roku na obszarze woj. lubuskiego rybołowy występowały w 10 rewirach gniazdowych – poinformował Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. Dodał, że ten wynik oznacza, że w regionie gniazduje około 30 proc. populacji krajowej.

"W całej Polsce występuje zaledwie 30-40 par tych drapieżników, co czyni go jednym z najrzadszych krajowych gatunków ptaków szponiastych" – wskazał Bielewicz.

Na Ziemi Lubuskiej liczebność lokalnej populacji lęgowej rybołowa, rozpowszechnienie gatunku oraz parametry rozrodcze, a także trendy tych wskaźników są corocznie weryfikowane przez pracowników regionalnej dyrekcji ochrony środowiska w ramach prowadzonego od 13 lat monitoringu.

Uzyskane w tym roku dane potwierdzają utrzymanie stabilnej liczebności rybołowa na obszarze woj. lubuskiego. Obecność ptaków wykazano na 10 stanowiskach, ale nie na wszystkich pary odniosły sukces lęgowy lub z jakiś względów w ogóle nie przystąpiły do rozrodu.

Skuteczne lęgi stwierdzono u siedmiu par ptaków, które łącznie odchowały 15 młodych; w trzech gniazdach stwierdzono trojaczki, w dwóch po dwa pisklęta i w dwóch po jednym.

"Niestety liczba młodych jest o pięć piskląt mniejsza w porównaniu do 2022 roku, w którym z lubuskich gniazd rybołowa wyleciało aż 20 młodych ptaków" – wskazał Bielewicz.

Rybołowy w woj. lubuskim gniazdują niemal wyłącznie na sztucznych platformach lęgowych zamontowanych przez człowieka, co potwierdza skuteczność zaplanowanych i wdrożonych działań ochronnych przez RDOŚ, Lasy Państwowe, firmę ENEA Operator oraz Komitet Ochrony Orłów.

"Rybołowa mamy w regionie więcej w porównaniu z latami 2011-2020, ale nadal pozostaje on gatunkiem, który oscyluje na granicy wymarcia i wymaga dalszej ochrony czynnej oraz szczególnej troski ze strony organów ochrony przyrody, leśników, energetyków i miłośników przyrody" – podkreślił Bielewicz.

Mocno zalesione oraz obfitujące w jeziora i rzeki woj. lubuskie jest jedną z najważniejszych ostoi tego gatunku w naszym kraju. Rybołów ma tu specjalnie przygotowaną strategię ochrony obejmującą m.in. systematyczną i kompleksową kontrole stanu populacji rybołowa oraz czynną ochronę gatunku i jego siedlisk.

Ochrona czynna polega m.in. na budowie sztucznych gniazd na drzewach i słupach energetycznych w miejscach potencjalnego występowania ptaków, ochronie żerowisk i miejsc rozrodu poprzez wyznaczanie specjalnych stref ochronnych, pozostawianie w lasach na powierzchniach zrębowych starych drzew w formie przestoi i nasienników oraz prowadzenie kampanii edukacyjnej wśród leśników, myśliwych, pracowników administracji samorządowej oraz właścicieli stawów rybnych.

Rybołowy osiągają masę do dwóch kg przy rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 170 cm. Mają ciemno brązowo-białe ubarwienie, charakterystyczny ciemny pas wzdłuż oczu oraz na piersi wokół szyi. Głównym pożywieniem tych ptaków są ryby. Rybołów podlega ścisłej ochronie na mocy prawa krajowego i europejskiego. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Czachorowski: komara tygrysiego w Polsce nie stwierdzono, ale może już tu być

  • Fot. Adobe Stock

    Beskidy/ Dwa nowe gatunki roślin odkrył naukowiec na Babiej Górze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera