Uczelnie i instytucje

Akademiki Politechniki Gdańskiej będą droższe średnio o ok. 30 złotych

Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska
Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska

Akademiki Politechniki Gdańskiej będą droższe niż w ubiegłym roku średnio o ok. 30 złotych - podała PAP zastępca kanclerza PG ds. infrastruktury Anna Gerlach. Podwyżka spowodowana jest m.in. wzrostem kosztów związanych z utrzymaniem i eksploatacją domów studenckich.

Na przyszły rok akademicki przygotowano dla studentów 2452 miejsc w 12 akademikach. "Politechnika Gdańska dysponuje łącznie 13 domami studenckimi, ale jeden jest czasowo wyłączony z przydziału z powodu remontu i wymiany umeblowania" - wyjaśniła Gerlach.

"Pomimo dalszego wzrostu kosztów związanych z utrzymywaniem i eksploatacją domów studenckich, czyli m.in. mediów, środków czystości, płacy minimalnej itd., stawki za miejsce w akademiku w nowym roku akademickim wzrosły na PG tylko nieznacznie, średnio o 30 zł" - zaznaczyła.

Podkreśliła również, że w poprzednim roku akademickim opłaty zostały podniesione średnio o ok. 15 proc., co i tak - jak oceniła - nie zbilansowało rosnących kosztów utrzymania budynków. "Zależało nam jednak, żeby uczelniane akademiki były nadal ekonomiczną i wygodną alternatywą wobec cen najmu pokoi i mieszkań na wolnym rynku" - oznajmiła.

Według cennika uczelni pokój jednoosobowy w domach studenckich z własną łazienką w ubiegłym roku akademickim kosztował od 580 zł do 618 złotych. Po podwyżkach, w przyszłym roku akademickim, ceny mają wynieść od 610 zł do 650 złotych. Nieco tańsze były pokoje jednoosobowe z łazienką w segmencie. Ceny za wynajem w ubiegłym roku takiego lokum wynosiły od 490 zł (dom studencki nr 2) do 594 zł. Od przyszłego roku akademickiego student za pokój w takim standardzie zapłaci od 520 zł (dom studencki nr 2) do 630 złotych. Najtańsze były pokoje jednoosobowe bez łazienki (są to dwa domy studenckie - 7 i 10). Wynajem pokoju w ubiegłym roku kosztował 410 zł i 490 złotych. W tym roku student będzie musiał zapłacić 440 zł i 520 złotych.

Tańsze są pokoje dwuosobowe. W zależności od standardu (pokój z łazienką, bez łazienki i z łazienką w segmencie) student w ubiegłym roku płacił od 360 zł do 540 złotych. W przyszłym roku akademickim ceny za wynajem pokoju dwuosobowego będą wynosiły od 390 zł do 570 złotych.

Zastępca kanclerza PG ds. infrastruktury podała, że w ubiegłym roku akademickim o miejsce w akademiku ubiegało ok. 2,7 tys. osób.(PAP)

Autor: Piotr Mirowicz

pm/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera