NCBR ogłosiło wyniki I konkursu NUTRITECH

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki pierwszego konkursu w ramach programu rządowego NUTRITECH – żywienie w świetle wyzwań poprawy dobrostanu społeczeństwa oraz zmian klimatu.

W przesłanym w piątek komunikacie NCBR zaznaczyło, że głównym celem programu NUTRITECH jest zwiększenie w perspektywie do roku 2030 dostępności produktów i rozwiązań w zakresie prawidłowego żywienia.

O dofinansowanie z programu NUTRITECH mogą starać się przedsiębiorstwa, ich konsorcja lub konsorcja przemysłowo-naukowe na projekty obejmujące badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe i na prace przedwdrożeniowe.

"W pierwszym konkursie NUTRITECH do NCBR wpłynęło 131 wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów" – powiedział p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr Jacek Orzeł.

Dodał, że zarekomendowali do dofinansowania 30 wniosków i postanowili zwiększyć środki na dofinansowanie projektów.

"Ze względu na wysoką jakość zgłoszonych projektów i istotność działań w nich przewidzianych, postanowiliśmy zwiększyć środki na dofinansowanie projektów w konkursie – z pierwotnie przewidzianego budżetu 100 milionów złotych na ponad 136 milionów złotych" – dodał Orzeł.

Najwyżej oceniony w konkursie został projekt "Napój witaminowy wzbogacony o związki pochodzenia naturalnego o naukowo potwierdzonej skuteczności, wspomagający leczenie zespołu jelita drażliwego". Zgłosiło go konsorcjum w składzie: Medicofarma Spółka Akcyjna, Medicofarma Biotech Spółka Akcyjna i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Program NUTRITECH zakłada wdrożenie rozwiązań o znaczeniu profilaktycznym i wspomagającym z zakresu właściwego żywienia i zainspirowanie rynku do stosowania zasad zrównoważonego rozwoju w produkcji i dystrybucji żywności prozdrowotnej.

Wyniki pierwszego konkursu NUTRITECH i pełna lista rankingową jest na stronie internetowej.(PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska

iga/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Fot. Katarzyna Suchańska (Uniwersytet Śląski)

    Marcelina Jureczko zwyciężczynią polskiej edycji FameLab 2024

  • Fot. materiały prasowe NAWA

    40 farmaceutów i lekarzy otrzyma finansowanie w ramach programu Walczak NAWA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera