Obserwatorium Copernicus: tegoroczny lipiec może być najgorętszy od początku pomiarów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Tegoroczny lipiec jest "na dobrej drodze, by stać się najgorętszym lipcem od początku pomiarów", czyli od 1940 roku - oświadczyło w środę Europejskie Obserwatorium Copernicus.

Według obserwatorium rekordowo wysokie temperatury oceanów i fale upałów, uderzające na półkuli północnej sprawiły, że świat znalazł się na najlepszej drodze do zanotowania najcieplejszego lipca od początku pomiarów.

"Pierwsze 15 dni lipca było najgorętszymi 15 dniami w historii" i "lipiec jest na dobrej drodze, by stać się najcieplejszym lipcem" – powiedział Carlo Buontempo, dyrektor serwisu klimatycznego Copernicus (C3S), którego dane są gromadzone od 1940 roku.

Wyjaśnił, że lipiec jest zwykle najcieplejszym miesiącem w roku na świecie, ze względu na lato na półkuli północnej, więc lipiec 2023 może być również rekordowym miesiącem w całej historii.

Te wyniki są napędzane przez "kombinację czynników: El Nino, ciepły Atlantyk i zmiany klimatyczne" - podsumował naukowiec.

Agencja AFP przypomina, że ONZ wezwała świat do przygotowania się na "silniejsze fale upałów", z ekstremalnymi temperaturami w dzień i w nocy.

Europejskie Obserwatorium Copernicus uznało też tegoroczny czerwiec za najcieplejszy od początku pomiarów. (PAP)

zm/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera