Fragment narzędzia tnącego wykonanego z krzemienia został odnaleziony przez hiszpańskich paleontologów w Andaluzji, na południu Hiszpanii. W miejscu tym znaleziono też pozostałości zwierząt sprzed 1,3 mln lat.
Zlokalizowany w pobliżu Orce koło Grenady przedmiot mógł - zdaniem badaczy - być używany przez pierwsze grupy hominidów, które z Afryki docierały do Europy przez Półwysep Iberyjski.
Autorzy badania, o którym poinformowała hiszpańska telewizja Canal Sur, sprecyzowali, że ostry przedmiot znajdował się na stanowisku archeologicznym Fuente Nueva 3, gdzie, jak podali naukowcy, występuje duża liczba oraz różnorodność pozostałości zwierząt oraz ślady działalności praczłowieka.
Z szacunków badaczy wynika, że najstarsze skamieniałości zwierząt, wśród których są m.in. bardzo dobrze zachowane kły mamuta, pochodzą sprzed 1,3 mln lat.
“Odkrycie narzędzia skłania nas do zastanowienia się nad współistnieniem dzikich zwierząt oraz hominidów” - poinformował w komunikacie zespół hiszpańskich paleontologów.
Odnotowali oni, że mieszkający tam praczłowiek mógł powszechnie korzystać z naostrzonych z obu stron noży, gdyż znaleziony fragment narzędzia jest już czwartym odnalezionym w Orce tego typu przedmiotem.
Według wstępnej oceny narzędzie tnące wykonane przez żyjących w Andaluzji hominidów ma od 300 tys. do 1,3 mln lat.
Marcin Zatyka (PAP)
zat/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.