Grafen płatkowy można zastosować w biżuterii - udowodnili badacze z Łukasiewicz – IMiF, którzy zredukowany tlenek grafenu wykorzystali w artystycznych obrączkach ślubnych. Wcześniej naukowcy wraz z jubilerami stworzyli serduszka z grafenem, które powstały ze złota i srebra.
Jak poinformował Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, pracownicy postanowili podarować koleżance nietypowy prezent z okazji jej ślubu. Zredukowany tlenek grafenu dodali do biżuterii z drewna orzecha amerykańskiego, stworzonej w warsztacie Oak’n’roll przez artystą - Jakuba Kromskiego-Chęćkę. Do obrączek dodany został również piryt.
"Jego złote, nieco miedziane odcienie doskonale komponują się z ciepłymi tonami drewna i efektownie kontrastują z grafenem. Dodatek grafenu i pirytu nadaje tym obrączkom wyjątkowego charakteru, przyciągając uwagę swoją unikalnością i niepowtarzalnością" - podkreślają współtwórcy unikalnej biżuterii, cytowani w materiale prasowym.
„Zredukowany tlenek grafenu w swoim składzie chemicznym posiada głównie węgiel – tak jak i diament, który nasza koleżanka ma w swoim pierścionku zaręczynowym. Poza tym wzmacnia materiały, do których się go dodaje. Zaklęty w drewnianych obrączkach może metaforycznie wzmacniać uczucie pomiędzy parą młodą” – dodaje dr inż. Adrian Chlanda z Łukasiewicz – IMiF, który wraz z zespołem opracowuje zredukowany tlenek grafenu w swoim laboratorium.
Obrączki z grafenem płatkowym to już kolejny pomysł na zastosowanie tej odmiany węgla w jubilerstwie. Wcześniej naukowcy z Łukasiewicz – IMiF wraz z krakowskimi jubilerami stworzyli serduszka z grafenem, które powstały ze złota i srebra. Podarowali je na tegoroczną aukcję WOŚP. Oba serduszka wylicytowano łącznie z kwotę 11 525,99 zł. Tym razem postawili na oryginalną biżuterię z drewna.
„Moja przygoda z drewnianymi pierścionkami zaczęła się blisko dwa lata temu. Szukaliśmy wraz z moją żoną Alicją minimalistycznych obrączek ślubnych. Nie mogliśmy znaleźć nic alternatywnego do normalnych obrączek, co by nam się podobało. Zacząłem więc samemu wykonywać obrączki z drewna, zupełnie inne niż wszystkie. Bardzo lekkie, naturalne i wytrzymałe. To obrączki dla osób, które chcą inaczej (...) Tworzymy totalnie personalizowaną biżuterię z drewna. I takie są obrączki z orzecha i grafenu” – mówi współpracujący z naukowcami Jakub Kromski-Chęćka.
Zredukowany tlenek grafenu nie tylko wzmacnia właściwości mechaniczne innych materiałów, ale także może przyczynić się do nadania im innych unikalnych cech, takich jak przewodnictwo cieplne i elektryczne. W Grupie Badawczej Grafen Płatkowy badacze eksplorują biomedyczne zastosowania tego materiału. "Wykazaliśmy już, że może z powodzeniem być stosowany do regeneracji tkanki kostnej, a obecnie zastanawiamy się nad jego właściwościami antybakteryjnymi" – wylicza dr inż. Adrian Chlanda.(PAP)
naukawpolsce.pl
kol/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.