Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
11.07.2023 aktualizacja 11.07.2023

Potężna masa granitu znaleziona na Księżycu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Orbitujące wokół Księżyca satelity dostrzegły ukryte pod powierzchnią, emitujące ciepło złoże granitu. Tymczasem, po za Ziemią, w całym Układzie Słonecznym granitu prawie nie ma.

W miejscu wulkanu, który 3,5 miliarda lat temu eksplodował na Księżycu, naukowcy odkryli nietypowe, emitujące ciepło, złoże.

„Mierzy ono ok. 50 km szerokości i jedynym, nasuwającym się na myśl materiałem, który może generować tak dużo ciepła, jest granit – skała powstająca, gdy magma stygnie przed wydostaniem się na powierzchnię. Granit zawiera wysokie stężenia pierwiastków promieniotwórczych, takich jak uran i tor, w porównaniu do innych skał skorupy księżycowej, co powoduje nagrzewanie wykrywane na powierzchni” – wyjaśnia główny badacz, dr Matt Siegler z Planetary Science Institute w Tucson.

Złoże wykrył chiński satelita Chang’E oraz 2 satelity NASA, analizując promieniowanie podczerwone emitowane z powierzchni.

„Dane wykazały wysoki gradient geotermalny dokładnie pokrywający się z dużym, szerokim na 20 km obszarem bogatym w krzem, który uważa się za wygasłą kalderę wulkaniczną. Znajduje się ona pomiędzy kraterami Compton i Belkovich na ukrytej stronie Księżyca” – opowiada dr Siegler.

„Ten strumień ciepła interpretujemy jako wynik istnienia granitowego ciała bogatego w pierwiastki promieniotwórcze, ukrytego pod kalderą. Muszę przyznać, że byliśmy nieco zaskoczeni, gdy to odkryliśmy. Na szczęście moja żona, dr. Rita Economos, jest geochemikiem, więc dzięki jej wskazówkom mogliśmy złożyć w całość prawdopodobną geologiczną przyczynę tej anomalii" – kontynuuje badacz.

Zaskoczenie wynika m.in. stąd, że poza Ziemią, w Układzie Słonecznym granitu prawie nie ma.

Jak dotąd znaleziono go tylko w niewielkich ilościach, w próbkach przywiezionych z Księżyca.

Tymczasem znalezienie tak dużej ilości granitu otwiera jednocześnie możliwość odkrycia podobnych struktur w innych miejscach pod powierzchnią Księżyca – uważają naukowcy.

"Znalezisko to jest niezwykle podobne do ziemskich. Nie wyobrażaliśmy sobie, że mogłoby powstać na Księżycu pozbawionym wody i tektoniki płyt, które pomagają w tworzeniu granitu na Ziemi. To odkrycie pokazuje również, że zdalne badania mogą wykrywać ukryte cechy, co będzie przydatne podczas eksploracji innych ciał planetarnych w Układzie Słonecznym" – podkreśla dr Siegler.

"Odkrycie dużej masy granitu na Księżycu jest niesamowicie interesujące. Na Ziemi mamy mnóstwo granitu o różnych odmianach. Ludzie bez zastanowienia kupują blaty granitowe do swoich kuchni. Jednak z punktu widzenia geologii, jego powstawanie bez wody i tektoniki płyt jest dość trudne, dlatego nie widzimy tego rodzaju skał na innych planetach. Jeśli odkrycie dokonane przez Sieglera i jego kolegów się potwierdzi, będzie to ogromnie ważne dla naszego rozumienia wewnętrznej struktury innych skalistych ciał w Układzie Słonecznym" – doniesienie skomentował prof. Stephen M. Elardo z University of Florida niezwiązany z badaniem.

Więcej informacji tutaj.  (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024