Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
10.07.2023 aktualizacja 10.07.2023

Kobiety też były łowczyniami

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Legł właśnie w gruzach utrwalony mit o tym, że mężczyźni byli jedynymi myśliwymi w historii archaicznych społecznościach – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS”.

Legł właśnie w gruzach utrwalony mit, że tylko mężczyźni polowali w archaicznych społecznościach, a kobiety trudniły się zbieractwem roślin i drobnych zwierząt, takich jak skorupiaki. Najnowsze badania temu przeczą.

Zakrojona na szeroką skalę analiza danych z kilkudziesięciu społeczności koczowniczych na całym świecie pokazuje, że kobiety również polują. Kobiety myśliwe występowały w co najmniej 79 proc. tych społeczności – informuje zespół pod kierunkiem Abigail Anderson z Seattle Pacific University (USA).

Coraz więcej świadectw archeologicznych podważa stereotypowy schemat temat podziału ról w archaicznych kulturach. W wielu społecznościach występują np. pochówki kobiet z akcesoriami myśliwskimi do polowań na grubszą zwierzynę.

Sugerowano niekiedy, że rola kobiet jako myśliwych ograniczała się do dawnych czasów, nowsze społeczności miały zaś mieć ustalony podział ról, w którym kobiety zajmowały się wyłącznie zbieractwem.

W celu zbadania tej hipotezy zespół pod kierunkiem Anderson przeanalizował dane z ostatnich 100 lat, dotyczące 63 społeczności koczowniczych na całym świecie, w tym w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce, Australii, Azji i Oceanii.

Z badań wynikło, że kobiety polują w 79 proc. społeczeństw, niezależnie, czy były matkami. Ponad 70 proc. polowań miało charakter stałej, celowej praktyki, nie zaś przygodnego zachowania, gdy kobiety natykały się na zwierzynę podczas innych prac. Ponadto polowania były ukierunkowane na zwierzynę wszelkich rozmiarów, najczęściej grubą.

Okazało się również, że kobiety nauczały zasad łowieckich. Stosowały też większą różnorodność broni i strategii łowieckich niż mężczyźni.

Autorzy zauważają, że utrwalone stereotypy miały wpływ na interpretację wcześniejszych badań archeologicznych. Niektórzy naukowcy bowiem niechętnie interpretowali przedmioty zakopane z kobietami jako narzędzia łowieckie.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024