Prehistoryczni łowcy polowali na karłowate słonie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prehistoryczni łowcy w Ameryce Południowej polowali na karłowate słonie – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.

Ok. 12 tys. lat temu prehistoryczni łowcy nad jeziorem Tagua Tagua (Chile) regularnie polowali na karłowate słonie – wynika z badań naukowców, pracujących pod kierunkiem Rafaela Labarca z Pontificia Universidad Catolica de Chile.

Z rejonu jeziora Tagua Tagua w środkowym Chile znanych jest wiele stanowisk archeologicznych, reprezentujących jedne z najwcześniejszych osad ludzkich obu Ameryk.

Na stanowisku zwanym Taguatagua 3 odkryto pozostałości prehistorycznego obozu łowiecko-zbierackiego datowanego na 12 tys. 440-12 tys. 550 lat.

W tym miejscu odkryto skamieniałe szczątki gomphotherium (rodzaj wymarłych trąbowców), krewniaka słoni. Ślady cięć na kościach, narzędzia kamienne i inne detale wskazują, że był to tymczasowy obóz założony w celu obróbki mięsa.

Nasiona kaktusów i skorupki ptasich jaj wskazują, że obóz ten był zamieszkiwany szczególnie w porze suchej.

Na tym obszarze znanych jest wiele podobnych stanowisk, co sugeruje, że okolice jeziora Tagua Tagua były uczęszczanym miejscem przez prehistorycznych łowców.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fosfina i amoniak w chmurach mogą wskazywać na istnienie życia na Wenus

  • Fot. Adobe Stock

    Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie podnoszą ryzyko depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera