Opatrunek stymulujący mięśnie po złamaniu stworzono na PW

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Nakładka - opatrunek elektrostymulujący z sensorami temperatury i nacisku - może skrócić czas rehabilitacji po złamaniu i sprawić, że będzie ona mniej uciążliwa. PulseLAYERS to pomysł doktorantów z Politechniki Warszawskiej.

Specjalistyczny opatrunek ma być nakładany na miejsce złamania. W nakładce znajdują się sensory oraz elektrody odpowiedzialne za elektrostymulację. Twórcy pomysłu wykorzystują elektronikę drukowaną – coraz bardziej popularną metodę wytwarzania elementów elektronicznych na różnych podłożach. Sposób ten wymaga opracowania szczegółowych past, ale jest wydajny i ma bardzo szeroki zakres zastosowań - zapewniają doktoranci PW.

"Nasze rozwiązanie pozwala na ograniczenie zaniku mięśni pacjenta podczas zrastania się złamanej kończyny oraz umożliwia ograniczenie uciążliwego i trudnego procesu rehabilitacji do minimum. Redukuje także ryzyko powikłań związanych ze zrastaniem się kości oraz przyspiesza gojenie" – tłumaczy Dominik Baraniecki lider zespołu, cytowany w komunikacie uczelni.

Jak przypomina, każde unieruchomienie kończyny wiąże się z nieuniknioną utratą masy mięśniowej. Po sześciu tygodniach może ona wynieść około 20 proc. Badania potwierdzają, że tej utracie skutecznie przeciwdziałać może elektrostymulacja. Z badań wynika, że ma ona również pozytywny wpływ na sam proces gojenia.

"Planujemy pozyskiwanie funduszy w postaci grantów lub realizowanych projektów badawczo-rozwojowych w celu doprowadzenia urządzenia do poziomu proof of concept i ewentualnego wdrożenia" – deklaruje Baraniecki.

Za projektem PulseLAYERS stoją także: Filip Budny, Jan Dominiczak, Aleksandra Kądziela, Łukasz Nowicki i Izabela Wojciechowska. Młodzi naukowcy prezentowali swój pomysł podczas Tech-Athonu, czyli politechnicznego maratonu prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami o potencjale wdrożeniowym. Zespół otrzymał w tym konkursie wyróżnienie i 30 tys. złotych na rozwój pomysłu.(PAP)

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

  • Fot. materiały prasowe WAT

    Beton z nowatorskim zbrojeniem może wzmocnić schrony

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera