Prezydent złożył życzenia urodzinowe prof. Irenie Poniatowskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Pani osobie polskie środowisko skupione wokół muzyki epoki romantyzmu ma niezwykłego, integrującego pokolenia muzykologów lidera - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście z okazji urodzin skierowanym do prof. Ireny Poniatowskiej.

"W tym szczególnym dla Pani dniu pięknego jubileuszu urodzin proszę o przyjęcie uroczystych gratulacji oraz serdecznych życzeń, które składam w imieniu własnym i rodaków – dziękując za Pani znamienite zasługi dla upowszechniania w świecie polskiej kultury muzycznej, z czołową dla niej postacią Fryderyka Chopina. W Pani osobie polskie środowisko skupione wokół muzyki epoki romantyzmu ma niezwykłego, integrującego pokolenia muzykologów lidera" - podkreślił w liście prezydent.

Wskazał, że "Pani aktywność w szeregu gremiów jest unikatowa w skali polskiej nauki". "Wiele lat przewodniczyła Pani Profesor Radzie Naukowej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, była prezesem Polskiej Akademii Chopinowskiej, a od 2001 roku jest Pani Przewodniczącą Rady Naukowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Dumą dla wszystkich Polaków jest Pani członkostwo honorowe w Academia Filharmonica w Bolonii" - przypomniał Andrzej Duda.

Zaznaczył także, że "jest Pani jednym z najbardziej cenionych absolwentów i wykładowców Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego". "Związawszy się z nim w 1965 roku, jako pracownik naukowy i dydaktyczny wykształciła Pani Profesor rzeszę znawców i koneserów muzyki. Lata dociekliwych badań uczyniły z Pani znawczynię romantycznej muzyki fortepianowej, choć Pani zainteresowania naukowe sięgały daleko poza obszar pianistyki. Przede wszystkim jednak pozwoliły one Pani zdobyć pozycję światowej sławy autorytetu w dziedzinie chopinologii, działu muzyki o czysto polskim rodowodzie. Nieprzeciętne osiągnięcia naukowe Pani Profesor dowodzą żywego zainteresowania życiem i twórczością najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianisty" - czytamy w liście.

Jak napisał w liście prezydent, "autentyczna pasja badawcza Pani Profesor zaowocowała nie tylko nową faktografią w tym zajmującym, a przez to już wcześniej bardzo dobrze rozpoznanym obszarze, ale, za sprawą nowatorskich metodologii, niezwykle twórczą interpretacją arcydzieł mistrza z Żelazowej Woli. Ponad połowa z dwunastu monografii Pani autorstwa poświęcona jest jego osobie". "Książki – by wspomnieć tylko +W kręgu recepcji i rezonansu. Szkice Chopinowskie+, monografię Chopin. +Człowiek i muzyka+ czy dwutomową antologię +Chopin w krytyce muzycznej+ – są przykładem umiejętnego łączenia dyscypliny badacza z talentem pisarskim. Dysponując dogłębną wiedzą, a zarazem wielką wrażliwością, z pewnością rozumie Pani wymowę jego dzieł lepiej niż ktokolwiek inny" - podkreślił.

Prezydent przypomniał także, że "prace naukowe i popularnonaukowe autorstwa Pani Profesor to blisko 350 pozycji". "Stanowią one niezwykle cenną część dorobku całej polskiej muzykologii. Jako prace o wielkiej wartości, były one wielokrotnie przekładane, a wraz z nimi w świat szła wiedza o genialnej polskiej muzyce, a zarazem o najwyższym poziomie nauki polskiej" - napisał.

"Rozległa wiedza i zaangażowana działalność Pani Profesor były wielokrotnie doceniane, między innymi prezydenckim Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalami +Gloria Artis+. W dniu urodzin życzę Pani Profesor satysfakcji z tak owocnej pracy zawodowej, a także niesłabnącego zdrowia i niesłabnącego zachwytu nad ukochaną przez Panią muzyką" - podusmował prezydent.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

akr/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara

    Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera