Zmarł ks. prof. Michał Marian Grzybowski, wybitny historyk, autor kilkuset publikacji, wykładowca kilku uczelni

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W wieku 86 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł w czwartek ks. kan. prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski, wybitny historyk, autor kilkuset publikacji, wykładowca kilku uczelni, w tym Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku (Mazowieckie) - podała Kuria Diecezjalna Płocka.

"Z głębokim żalem informujemy, że 29 czerwca 2023 r., po ciężkiej chorobie, odszedł do domu Ojca ks. kan. prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski, wybitny historyk, wykładowca w kilku uczelniach, w tym w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, autor kilkuset publikacji, znawca historii Kościoła Płockiego" - ogłosiła w czwartek płocka kuria.

Jak podkreślono w informacji, ks. kan. prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski "odszedł w 86 roku życia i 63 roku swojego kapłaństwa".

Według płockiej kurii, uroczystości pogrzebowe odbędą się w dwóch miejscach w Płocku: 30 czerwca wieczorem w kościele św. Jana Chrzciciela sprawoana będzie msza żałobna, a 1 lipca w południe w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odprawiona zostanie msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego i z udziałem biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej Jacka Grzybowskiego.

Ks. prof. Grzybowski spocznie na cmentarzu w Al. Kobylińskiego w Płocku, w grobowcu profesorów tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego.

Pamięć o zmarłym uczcili obradujący w czwartek radni Płocka. Jak przypomniał Urząd Miasta, ks. prof. Grzybowski był wiceprezesm Towarzystwa Naukowego Płockiego, a w 2018 r. otrzymał tytuł Superpłocczanina. Był odznaczony medalami "Za zasługi dla miasta Płocka", "Za zasługi dla miasta Ciechanowa" oraz medalem wybitym z okazji 750. rocznicy lokacji Płocka i medalem samorządu wojewódzkiego "Pro Masovia".

Ks. prof. Grzybowski urodził się 8 września 1937 r. w Starej Wsi koło Przasnysza. W 1960 r. ukończył studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku i przyjął święcenia kapłańskie. Studiował też w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Był wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz w Toruniu, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu, Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku.

Jako historyk i regionalista specjalizował się w dziejach Polski, Mazowsza i diecezji płockiej. Był autorem ponad 800 publikacji, w tym 10 tomów z serii "Duchowieństwo diecezji płockiej". Wydał też takie opracowania, jak "Wojna polsko-rosyjska 1920 r. w Płocku i na Mazowszu", "Kalendarium życia A. J. Nowowiejskiego biskupa płockiego 1908-1941" czy „Martyrologium duchowieństwa diecezji płockiej w latach 1939-1945". Był też współautorem monografii "Episkopat Płocki w latach 1075-2015", która ukazała się przy okazji jubileuszu 940 lat istnienia tej diecezji.

Ks. prof. Grzybowski był również promotorem kilkuset prac podyplomowych, licencjackich i magisterskich oraz kilkunastu rozpraw doktorskich. Pełnił funkcję redaktora "Studiów Płockich". W latach 70. XX wieku był sekretarze wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej, a także dyrektorem tamtejszej Biblioteki Diecezjalnej i wicedyrektorem Archiwum Diecezjalnego. Był kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Płockiej. Został odznaczony Wielkim Orderem Świętego Zygmunta oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, jak również Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i Złotą Odznaką "Za opiekę nad zabytkami". Zmarł 29 czerwca 2023 r. w szpitalu w Warszawie. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera