Uczelnie i instytucje

Ranking: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski - najlepszymi polskimi uczelniami

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski zajęły ex aequo pierwsze miejsce w XXIV Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023. Trzecie miejsce zajęła Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Opublikowane w czwartek zestawienie przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy pod nadzorem kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. Obejmuje ono cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Publicznych Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.

"Najważniejszymi odbiorcami naszego rankingu są oczywiście maturzyści" – powiedział cytowany w komunikacie Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Perspektywy, twórca polskich rankingów edukacyjnych.

"Chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju +fotografia+ polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach" - dodał.

Najlepsze uczelnie akademickie w Polsce to – ex aequo – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które wyprzedzają Politechnikę Warszawską (3. m-ce), a miejsce 4. ex aequo zajmują Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Ranking ten obejmował szkoły wyższe publiczne i niepubliczne (z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 30 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie. Jego metodologię opracowuje kapituła pod przewodnictwem b. prezesa Polskiej Akademii Nauk, prof. Michała Kleibera.

Wśród uczelni niepublicznych na pierwszym miejscu znalazła się Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie uplasował się na drugiej pozycji, a Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej - na trzeciej. Ten ranking obejmował 44 niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magisterskim.

Z kolei Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim jest najlepsza w Rankingu Publicznych Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych. Drugie miejsce zajęła Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, a trzecie - Akademia Tarnowska.

W komunikacie podkreślono, że o ile w rankingu uczelni akademickich dominują kryteria związane z aspektami badawczymi, to w rankingach uczelni niepublicznych i zawodowych większą wagę mają kryteria związane z praktycznym charakterem studiów prowadzonych w tych uczelniach, m.in. ekonomiczne losy absolwentów (ELA) i studia podyplomowe.

W ramach ostatniego z ogłoszonych rankingów - Kierunków Studiów - kapituła oceniła w tym roku 74 kierunki. Wśród uczelni prowadzących najlepsze studia w Polsce na pierwszym miejscu znajduje się Uniwersytet Warszawski, który prowadzi takich studiów 22. Za nim znajduje się Politechnika Warszawska (15 kierunków) i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (11 kierunków).

Pełne wyniki dostępne pod adresem: www.ranking.perspektywy.pl. (PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera