Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
29.06.2023 aktualizacja 29.06.2023

Zdjęcia autorów z Polski, Węgier i Słowacji najlepsze w konkursie AstroCamera

Zdjęcia Ireneusza Nowaka (Polska), Lionela Majzika (Węgry) i Tomasa Slovinsky'ego (Słowacja) zdobyły pierwsze miejsca w trzech kategoriach konkursu AstroCamera, organizowanego przez gdańskie Hevelianum. W sumie na konkurs nadesłano 361 zdjęć z całego świata.

Konkurs astrofotografii odbył się po raz 11. Jury nagrodziło autorów zdjęć w trzech kategoriach. W pierwszej z nich - Obiekty Głębokiego Nieba - pierwsze miejsce zajął Polak, Ireneusz Nowak. Drugie miejsce zdobył Rolf Wahl Olsen (Nowa Zelandia), a trzecie - trzej fotografowie: Nicolas Rolland (Francja), Péter Feltóti (Węgry) i Soumyadeep Mukherjee (Indie).

W drugiej kategorii - Obiekty Układu Słonecznego - miejsca na podium zajęli: 1. Lionel Majzik (Węgry), 2. Łukasz Sujka (Polska) i 3. Flávio Fortunato (Brazylia). Nagrodzono również najlepsze Astrokrajobrazy. Ich autorami są: Tomas Slovinsky (Słowacja) - pierwsze miejsce; Wioleta Gorecka (Islandia) - drugie miejsce; oraz – Marcin Rosadzinski (Polska) - miejsce trzecie.

Tradycyjnie konkurs jest ogłaszany w dniu urodzin Jana Heweliusza - 28 stycznia (słynny gdański astronom urodził się 28 stycznia 1611 r,; zmarł w dniu swoich 76. urodzin w 1687 r.), natomiast rozstrzygnięcie następuje 5 miesięcy później - 28 czerwca.

"Astrofotografia jest jedną z najbardziej wymagających dziedzin fotografii. W tym roku poziom przesłanych zgłoszeń był niezwykle wysoki, zachwyciło nas wiele zdjęć, o niektóre długo się spieraliśmy. Spośród 361 zdjęć przesłanych przez 116 autorów z 22 krajów na całym świecie udało się nam wybrać najpiękniejsze zdjęcia tegorocznej edycji" – powiedziała cytowana w materiałach prasowych Magdalena Maszewska, astronom Hevelianum, koordynatorka konkursu AstroCamera i przewodnicząca jury.

Konkurs adresowany jest do miłośników astronomii i fotografowania z całego świata. Wszystkie fotografie nagrodzone i wyróżnione w dotychczasowych edycjach konkursu można obejrzeć na stronie www.astrocamera.pl. (PAP)

bar/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024