Uczelnie i instytucje

Senat Uniwersytetu Wrocławskiego negatywnie o federacji z Uniwersytetem Medycznym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Senat Uniwersytetu Wrocławskiego negatywnie zaopiniował w środę utworzenie federacji z Uniwersytetem Medycznym – poinformowała rzeczniczka uczelni Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz. Podkreśliła, że współpraca nadal będzie się rozwijać, bez względu na negatywną opinię o połączeniu.

W komunikacie przesłanym mediom rzeczniczka Uniwersytetu Wrocławskiego Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz poinformowała, że środowe głosowanie Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego poprzedzone było konsultacjami na wydziałach.

"Rady wydziałów miały okazję przedyskutować i wyrazić swoje stanowiska w tej sprawie. Wszystkie opowiedziały się przeciw połączeniu. Jedna rada na 10 nie podjęła uchwały w tej sprawie" – przekazała.

Podkreśliła przy tym, że współpraca bilateralna między uczelniami trwa i nadal będzie się rozwijać – bez względu na negatywną opinię o połączeniu.

"Prawo o szkolnictwie wyższym nie zachęca do łączenia się uczelni. Uniwersytet Wrocławski ma status uczelni badawczej, konsolidacja mogłaby narazić nas nie tylko na utratę tego statusu, ale też na utratę części kadry naukowej oraz grantów. Współpracujemy z Uniwersytetem Medycznym od dawna i nie musimy tego formalizować w postaci federacji" – powiedział, cytowany w komunikacie, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz.

Rzeczniczka przypomniała, że na proces przedkonsolidacyjny uczelnia otrzymała z ministerstwa 5 mln zł. Z tego – jak podała –wydała niecałe 900 tys.

"Koszty osobowe pracy ośmiu zespołów roboczych oraz komitetu sterującego złożonego z przedstawicieli obu uczelni, na czele z rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego – który zrzekł się wynagrodzenia za pracę w posiedzeniach komitetu sterującego – wyniosły 780 tys. zł. Audyt energetyczny kosztował 100 tys. zł" – przekazała.

Ponad 1 mln 100 tys. zł brutto miał kosztować raport due diligence (kompleksowe badanie kondycji danej instytucji) zlecony w przetargu, który wygrał UJK w Kielcach. Górowicz-Maćkiewicz zaznaczyła jednak, że raport nie został ostatecznie przyjęty przez komitet sterujący i uniwersytet za niego nie zapłacił.

"Po doniesieniach o domniemanym udziale sztucznej inteligencji w stworzeniu raportu, rektor powołał zespół informatyków, który miał zbadać faktyczny jej udział w jego wykonaniu. Opinia zespołu nie wskazała jednoznacznie na użycie sztucznej inteligencji w tej analizie" – powiedziała.

Dodała, że raport UJK odesłano do wykonawcy, aby mógł uzupełnić istotne braki. "Niestety, mimo uzupełnienia, nie spełniał w dalszym ciągu warunków przetargu i dlatego nie został przyjęty przez komitet sterujący. I nie była to kwestia sztucznej inteligencji, ale innych mankamentów" – wyjaśniła.

Rzeczniczka zaznaczyła, że o decyzji – czy dojdzie do połączenia uniwersytetów Wrocławskiego i Medycznego – decydował nie raport czy jego brak, ale senaty obu uczelni. Zapowiedziała, że niewykorzystane środki – ok. 4 mln zł. – z ministerialnego grantu zostaną zwrócone.

O tym, że uczelnie przygotowują plan federalizacji poinformowano na początku października 2022 r. Celem miało być wzmocnienie potencjału uniwersytetów przy zachowaniu ich autonomii. Na ocenę potencjału płynącego z federalizacji Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało uczelniom 5 mln zł. Na czele Komitetu Sterującego stanął rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz, który podkreślał wówczas, że możliwości współpracy są ogromne – od rozwijania dobrych praktyk w obszarze zarządzania przez projekty naukowe czy nowe – prowadzone wspólnie kierunki, jak np. biomedycyna. (PAP)

Nauka w Polsce,  Agata Tomczyńska

ato/ mir/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

    Opole/ Pierwsze w kraju Centrum Obsługi Studenta obchodzi 15-lecie działania

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Polsko-czeski projekt ze wsparciem NCN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera