Nagrody i wyróżnienia

Warszawa/ Młodym polskim naukowcom po raz 31. wręczono stypendia START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Warszawa, 17.06.2023. Przewodniczący Rady Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej prof. Tomasz Guzik (P), przedstawiciel zarządu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz (L) i nagrodzeni od lewej: Dariusz Strugarek, Zuzanna Miodońska, Aneta Karpińska, Danuta Liberda, Agnieszka Sobolewska, Izabela Stupka na wręczeniu stypendiów "START" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, stu naukowcom ze wszystkich dziedzin nauki, 17 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie. (tg/awol) PAP/Tomasz Gzell
Warszawa, 17.06.2023. Przewodniczący Rady Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej prof. Tomasz Guzik (P), przedstawiciel zarządu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz (L) i nagrodzeni od lewej: Dariusz Strugarek, Zuzanna Miodońska, Aneta Karpińska, Danuta Liberda, Agnieszka Sobolewska, Izabela Stupka na wręczeniu stypendiów "START" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, stu naukowcom ze wszystkich dziedzin nauki, 17 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie. (tg/awol) PAP/Tomasz Gzell

Na Zamku Królewskim w Warszawie setka młodych polskich badaczek i naukowców odebrała dyplomy i stypendia programu START 2023 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). W tym roku stypendia w programie START wręczono po raz 31.

"To już po raz 31. będziemy przekazywać te stypendia i muszę powiedzieć, że właściwie traktujemy je jako nagrody dla młodych ludzi, którzy nie przekroczyli 30. roku życia" - powiedział w sobotę do uczestników uroczystości na Zamku Królewskim prezes Zarządu FNP prof. Maciej Żylicz.

Jak wyjaśnił, laureaci muszą "mieć osiągnięcie naukowe, które jest oryginalne i jest dobrze udokumentowane". "My prosimy ekspertów, żeby powiedzieli, co jest takiego oryginalnego w tym, co państwo nam przedstawili" - zaznaczył prof. Żylicz, dodając, iż "to stypendium jest to pewna przepustka, start do życia naukowego".

"W tym konkursie na stypendium zgłosiło się 666 kandydatów, z tego wybraliśmy sto osób. To był bardzo trudny proces" - mówił, zaznaczając, że wśród tegorocznych laureatów jest 55 mężczyzn i 45 kobiet. "Ten balans jest zupełnie dobry" - ocenił.

Prezes Zarządu FNP przypomniał, że wśród laureatów "44 osoby już mają tytuł doktora". "Jeżeli chodzi o zakres, w którym państwo pracują - to dużym zdziwieniem, pozytywnym, było to, że daliśmy 32 stypendia z nauk technicznych" - wyjaśnił prof. Żylicz.

"To, co jest niezwykle ważne - to jest to, że dzięki poczuciu wolności uczeni i artyści tworzą coś nowego. Tylko wtedy, gdy czują się wolni. Jeżeli my będziemy ograniczani w naszej dyskusji naukowej (...) - to wtedy prawdopodobieństwo, że my coś nowego odkryjemy jest dużo mniejsze" - podkreślił prezes Zarządu FNP.

W tym roku w programie START czterem osobom, których osiągnięcia badawcze zostały ocenione przez recenzentów konkursu jako wybitne, przyznano wyróżnienia (stypendia w wysokości 38 tys. zł). Otrzymali je: mgr Aneta Karpińska z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, mgr Danuta Liberda z Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, mgr Agnieszka Sobolewska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i dr inż. Dariusz Strugarek z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

W ramach programu START przyznano również trzy stypendia fundatorów. Otrzymali je: dr inż. Zuzanna Miodońska z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach (laureatka Stypendium im. Barbary Skargi), mgr Izabela Stupka z nCage Therapeutics sp. z o.o. (laureatka wyróżnienia im. prof. Wacława Szybalskiego) i dr Jan Kwapisz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (laureat wyróżnienia im. prof. Adama Sobiczewskiego).

Pozostali laureaci programu START 2023 - 93 osoby - otrzymali roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł.

W informacji przesłanej PAP poinformowano, że łączna kwota przeznaczona przez FNP na stypendia w 31. konkursie w programie START 2023 to 3 mln 56 tys. zł.

"Wśród nagrodzonych w tym roku, najwięcej badaczy reprezentuje nauki biologiczne i medyczne – 28 stypendiów. Na czele rankingu instytucji, z których pochodzi największa liczba laureatów uplasował się ponownie Uniwersytet Warszawski (14 stypendystów), na drugim miejscu znalazła się Politechnika Warszawska (11 stypendystów), a na trzecim Politechnika Wrocławska (8 stypendystów)" - zaznaczono w informacji.

Przypomniano, że "program START FNP jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki", a "jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego".

Stypendia START są przyznawane przez FNP od 1993 r. Do 2023 r. włącznie FNP nagrodziła 3 tys. 400 osób i przyznała 4 tys. 36 stypendiów (w latach 2002-15 istniała możliwość otrzymania stypendium START dwukrotnie) o łącznej wysokości ponad 93,5 mln zł.(PAP)

Pełna lista stypendystów jest dostępna TUTAJ.

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ itm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Fot. Katarzyna Suchańska (Uniwersytet Śląski)

    Marcelina Jureczko zwyciężczynią polskiej edycji FameLab 2024

  • Laureaci nagród. Fot. Stowarzyszenie PRom

    Czasopismo popularnonaukowe „No Limits” z nagrodą specjalną stowarzyszenia PRom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera