Historia i kultura

Europejskie Dni Archeologii 2023 rozpoczną się w piątek

Warszawa, 28.03.2023. Zabytki archeologiczne z dawnego getta warszawskiego. PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 28.03.2023. Zabytki archeologiczne z dawnego getta warszawskiego. PAP/Paweł Supernak

Europejskie Dni Archeologii rozpoczną się w piątek i potrwają do niedzieli. Z tej okazji instytucje w całej Polsce organizują warsztaty, pikniki, gry terenowe, rajdy rowerowe, wystawy, prelekcje - poinformował PAP Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W Polsce znajduje się ponad 460 tysięcy stanowisk archeologicznych, z czego 8 tysięcy zostało wpisanych do rejestru zabytków archeologicznych.

Od piątku do niedzieli, w całej Polsce, odbędą się specjalne lekcje historii, wystawy, sesje naukowe oraz pikniki prezentujące bogactwo dziedzictwa archeologicznego. Ich uczestnicy będą mieli okazję do skorzystania z licznych atrakcji, bo #EDA to szereg działań promujących i przedstawiających zabytki archeologiczne, a także forma poznawania historii, poprzez aktywny w nich udział - wyjaśnia dyrektor Katarzyna Zalasińska. Europejskie Dni Archeologii przybliżają ich uczestnikom historię zabytkowych znalezisk archeologicznych, jak również mają na celu zwiększenie świadomości potrzeby ich ochrony, aby zachować dziedzictwo dla przeszłych pokoleń.

Podczas EDA, w Arsenale Miejskim we Wrocławiu odbędzie się konferencja i otwarcie wystawy pt. "Archeologia pól bitewnych". W ramach tego wydarzenia przedstawione zostaną wyniki badań prowadzonych na polach bitew z różnych okresów historycznych.

W Muzeum Zamkowym w Sandomierzu odbędą się warsztaty dla grup szkolnych "Warsztat pracy archeologa", podczas których uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie odnaleźć obiekty w warstwach ziemi i nauczyć się ich opisywania na kartach inwentarzowych. W sobotę w muzeum odbędzie się otwarcie wystawy pt. "Zabytki sprzed Zamku - artefakty odkryte na zamkowym placu", a w niedzielę - wykład "Archeologia w Popkulturze". Będzie to próba odpowiedzi na pytanie, ile faktycznej pracy archeologa znajduje się w filmach z serii Indiana Jones.

Na półwyspie Westerplatte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku organizuje wydarzenie "Archeologia Westerplatte". Lekcje będą obejmować prezentację wykopów archeologicznych oraz zaprezentowanie zabytków odkrytych podczas badań.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej organizuje wykład otwarty, poświęcony najnowszym badaniom archeologicznym romańskiej rotundy Św. Mikołaja w Przemyślu, przedstawiający odkrycia dotyczące osady wczesnośredniowiecznej, reliktów świątyni oraz jej cyfrową rekonstrukcję. W niedzielę można wziąć udział w zwiedzaniu podziemi Bazyliki Archikatedralnej, gdzie znajdują się pozostałości rotundy.

Muzeum Śląskie w Katowicach w piątek otworzy do zwiedzenia na co dzień niedostępne pracownie bioarcheologii.

W Warszawie w grodzisku Bródno Stare odbędą się warsztaty rzemiosła średniowiecznego oraz pokazy średniowiecznych bitew, w których drużyna wojów z grupy DW Arkona zaprezentuje swoje umiejętności z użyciem rekonstruowanej broni. Z kolei w Pruszkowie w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy zorganizuje otwarte warsztaty rodzinne pt. "Tutenchamon i spółka", gdzie dzieci będą miały okazję poznać historię Tutenchamona, odkryć grobowiec, hieroglify, wykonać amulet. Odbędzie się też czytanie książki dla dzieci "Sfinks w (o)błędzie" autorstwa Jacka Dubois, która opowiada o przygodach Stasia i jego gadającego kota-erudyty w poszukiwaniu skarbu.

Zamek Królewski w Warszawie przygotował spacer edukacyjny w Zamkowych Ogrodach "Tajemnice zamkowej skarpy". Podczas spaceru edukatorzy Zamku Królewskiego odpowiedzą na szereg pytań, na które odpowiedzi przyniosły badania archeologiczne prowadzone w Zamkowych Ogrodach.

14 czerwca 2023 r. w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki odbędzie się sesja naukowa dla organizatorów #EDA, inaugurująca to największe wydarzenie popularyzujące archeologię w Europie. Szczegóły pod adresem internetowym. 

Wykaz wszystkich organizowanych wydarzeń w ramach Europejskich Dni Archeologii 2023 w Polsce. 

#EDA obchodzone są w ponad 30 krajach Europy z inicjatywy francuskiego Narodowego Instytutu Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap), w Polsce od 2019 roku. Europejskie Dni Archeologii są wyjątkową okazją do skorzystania z licznych atrakcji, a także wzięcia udziału w żywej lekcji historii. W organizację wydarzenia włączają się muzea, instytucje kultury i edukacji, samorządy terytorialne i stowarzyszenia z całej Polski. To ponad 1000 wydarzeń w Europie i ponad 100 w Polsce.

Więcej informacji o Europejskich Dniach Archeologii 2023 można znaleźć tutaj. (PAP)

Olga Łozińska

oloz/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.10.2014. Malowidło ukazujące św. Annę - jedno z najbardziej znanych przedstawień z Faras, 16 bm. w Muzeum Narodowym w Warszawie. PAP/Paweł Supernak

    Polska badaczka na nowo interpretuje dwa malowidła z Katedry w Faras

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: wigilijnym hitem za hrabiego Potockiego był jarmuż z kasztanami pieczonymi w cukrowej glazurze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera