Astronomowie z całego świata na konferencji naukowej LOFAR Family Meeting w Olsztynie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Przez kilka najbliższych dni na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim astronomowie będą rozmawiać m.in. o kosmicznej pogodzie, obserwacji gwiazd i pulsarów, a także o badaniu najdalszych obiektów na granicy znanego nam Wszechświata.

Spotkanie rozpoczyna się w poniedziałek.

Jak podał rzecznik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Łukasz Staniszewski, LOFAR Family Meeting to konferencja naukowa, podczas której spotykają się radioastronomowie z całego świata, wykorzystujący w swych badaniach wyniki obserwacji wykonanych radioteleskopem LOw Frequencyy ARray. Ten unikalny instrument, składający się z osobnych elementów rozlokowanych w kilku krajach Europy, działa na zasadzie interferometru radiowego, chociaż każdy z elementów jest w istocie niezwykle skomplikowanym systemem anten.

Swój udział w konferencji zorganizowanej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie potwierdziło ponad 160 badaczy kosmosu z całego świata. W programie konferencji, zaplanowanej w dniach 12-16 czerwca, odbędzie się wiele sesji tematycznych, podczas których uczestnicy przedstawią kierunki rozwoju badań LOFARem, a także zaprezentują rezultaty obserwacji i wyniki swoich badań.

Uczestnicy konferencji przyjadą do stolicy Warmii i Mazur ze wszystkich krajów europejskich funkcjonujących w konsorcjum International LOFAR Telescope (ILT): Niderlandów, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Francji, Irlandii, Łotwy, Włoch, Bułgarii oraz Belgii.

LOFAR jest instrumentem pozwalającym na zgłębianie bardzo szerokiego wachlarza zagadnień astrofizycznych, przez co tematyka konferencji obejmie: pogodę kosmiczną i badania Słońca, pomiary ośrodka międzygwiazdowego, wyniki obserwacji gwiazd, w tym bardzo egzotycznych pulsarów, ale przede wszystkim wyniki obserwacji najdalszych obiektów w znanym Wszechświecie, radiogalaktyk i kwazarów, co jest niezwykle ważne w zrozumieniu tematów kosmologicznych.

Spośród 54. stacji systemu LOFAR, trzy ulokowano na terenie Polski. Jedna z nich jest własnością Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a zbudowana została w Bałdach. Wszystkie europejskie stacje prowadzą obserwacje w ramach europejskiego konsorcjum ILT.

Polskie narodowe konsorcjum POLFAR (POlish Low Frequency ARray) skupia 9 instytucji naukowych zajmujących się badaniami kosmosu: UWM Olsztyn, UJ Kraków, CBK PAN Warszawa, PCSS Poznań, Uniwersytet w Zielonej Górze, UMK Toruń, CAMK Warszawa/Toruń, Uniwersytet w Szczecinie i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Część wyników prac badawczych zostanie przedstawiona w postaci posterów, których kilkadziesiąt na czas trwania konferencji ozdobi Centrum Konferencyjne UWM w Olsztynie.

LOFAR Family Meeting wpisuje się w obchody Roku Mikołaja Kopernika, dlatego zaplanowano specjalne spotkanie w Zamku Kapituły Warmińskiej, podczas którego przedstawiona zostanie sylwetka wielkiego polskiego Astronoma. (PAP)

Nauka w Polsce,  Agnieszka Libudzka

ali/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polska spółka koordynatorem systemu dla kosmicznej misji Ariel

  • APOD NASA z 12 czerwca 2024 r. Zorza nad Śnieżką. Fot. Daniel Koszela

    Zdjęcie zorzy nad Śnieżką fotografią dnia NASA z 12 czerwca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera