Nauka dla Społeczeństwa

09.12.2023
PL EN
12.06.2023 aktualizacja 12.06.2023

Astronomowie z całego świata na konferencji naukowej LOFAR Family Meeting w Olsztynie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Przez kilka najbliższych dni na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim astronomowie będą rozmawiać m.in. o kosmicznej pogodzie, obserwacji gwiazd i pulsarów, a także o badaniu najdalszych obiektów na granicy znanego nam Wszechświata.

Spotkanie rozpoczyna się w poniedziałek.

Jak podał rzecznik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Łukasz Staniszewski, LOFAR Family Meeting to konferencja naukowa, podczas której spotykają się radioastronomowie z całego świata, wykorzystujący w swych badaniach wyniki obserwacji wykonanych radioteleskopem LOw Frequencyy ARray. Ten unikalny instrument, składający się z osobnych elementów rozlokowanych w kilku krajach Europy, działa na zasadzie interferometru radiowego, chociaż każdy z elementów jest w istocie niezwykle skomplikowanym systemem anten.

Swój udział w konferencji zorganizowanej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie potwierdziło ponad 160 badaczy kosmosu z całego świata. W programie konferencji, zaplanowanej w dniach 12-16 czerwca, odbędzie się wiele sesji tematycznych, podczas których uczestnicy przedstawią kierunki rozwoju badań LOFARem, a także zaprezentują rezultaty obserwacji i wyniki swoich badań.

Uczestnicy konferencji przyjadą do stolicy Warmii i Mazur ze wszystkich krajów europejskich funkcjonujących w konsorcjum International LOFAR Telescope (ILT): Niderlandów, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Francji, Irlandii, Łotwy, Włoch, Bułgarii oraz Belgii.

LOFAR jest instrumentem pozwalającym na zgłębianie bardzo szerokiego wachlarza zagadnień astrofizycznych, przez co tematyka konferencji obejmie: pogodę kosmiczną i badania Słońca, pomiary ośrodka międzygwiazdowego, wyniki obserwacji gwiazd, w tym bardzo egzotycznych pulsarów, ale przede wszystkim wyniki obserwacji najdalszych obiektów w znanym Wszechświecie, radiogalaktyk i kwazarów, co jest niezwykle ważne w zrozumieniu tematów kosmologicznych.

Spośród 54. stacji systemu LOFAR, trzy ulokowano na terenie Polski. Jedna z nich jest własnością Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a zbudowana została w Bałdach. Wszystkie europejskie stacje prowadzą obserwacje w ramach europejskiego konsorcjum ILT.

Polskie narodowe konsorcjum POLFAR (POlish Low Frequency ARray) skupia 9 instytucji naukowych zajmujących się badaniami kosmosu: UWM Olsztyn, UJ Kraków, CBK PAN Warszawa, PCSS Poznań, Uniwersytet w Zielonej Górze, UMK Toruń, CAMK Warszawa/Toruń, Uniwersytet w Szczecinie i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Część wyników prac badawczych zostanie przedstawiona w postaci posterów, których kilkadziesiąt na czas trwania konferencji ozdobi Centrum Konferencyjne UWM w Olsztynie.

LOFAR Family Meeting wpisuje się w obchody Roku Mikołaja Kopernika, dlatego zaplanowano specjalne spotkanie w Zamku Kapituły Warmińskiej, podczas którego przedstawiona zostanie sylwetka wielkiego polskiego Astronoma. (PAP)

Nauka w Polsce,  Agnieszka Libudzka

ali/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023