USA/ Firma SpaceX wystrzeliła rakietę z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH  1.03.2023
EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH 1.03.2023

Po kilkakrotnych opóźnieniach firma SpaceX z powodzeniem wystrzeliła w poniedziałek rakietę Falcon z misją dostarczenia sprzętu i zapasów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Falcon 9 z kapsułą Cargo Dragon wystartowała z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie. Misja Crew Resupply Mission 28. ma na celu zaopatrzenie orbitującej stacji kosmicznej w sprzęt i zapasy potrzebne astronautom w nadchodzących miesiącach.

"Misja nadrabia opóźnienia, z jakimi nasz pojazd NG Cygnus przybył na stację kosmiczną. (…) Wysyłamy więc wiele dodatkowych zapasów logistycznych dla załogi, aby utrzymać ją przez cały rok" - wyjaśnił cytowany przez agencje UPI główny naukowiec NASA ds. stacji kosmicznej Kirt Costello.

NASA z powodu opóźnień przeniosła część ładunku z pojazdu zaopatrzeniowego Northrop Grumman Cygnus do SpaceX.

Na stację kosmiczną trafią nowe panele słoneczne wraz z eksperymentami naukowymi prywatnego przemysłu z całego świata. Projekt naukowy Europejskiej Agencji Kosmicznej „Thor” będzie obserwował burze w ziemskiej atmosferze.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.07.2024 EPA/Salas

    ONZ/ Guterres: świat musi się zmierzyć z "epidemią ekstremalnych upałów"

  • Fot. Adobe Stock

    USA/Powstrzymanie transmisji wirusa ptasiej grypy H5N1 może być trudniejsze, niż sądzono

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera