Wrocław/ Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge odebrał nagrodę im. Stanisława Lema

05.06.2023. Laureat Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema za rok 2022 - prof. Samuel Stranks (L) i rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs (P) podczas uroczystości we Wrocławiu, 5 bm. Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, to specjalista w dziedzinie optoelektroniki.  PAP/Sebastian Borowski
05.06.2023. Laureat Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema za rok 2022 - prof. Samuel Stranks (L) i rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs (P) podczas uroczystości we Wrocławiu, 5 bm. Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, to specjalista w dziedzinie optoelektroniki. PAP/Sebastian Borowski

Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki, odebrał w poniedziałek na Politechnice Wrocławskiej Europejską Nagrodę Naukową im. Stanisława Lema.

Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema została ustanowiona przez Politechnikę Wrocławską (PWr) w 2021 r. dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa PWr.

Warte 100 tys. zł wyróżnienie przyznawane jest młodym naukowcom (do 40. roku życia) studiującym lub prowadzącym badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych. Międzynarodowa kapituła ocenia ich niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.

W poniedziałek nagrodę odebrał tegoroczny laureat prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki. „W swojej pracy naukowej prof. Stranks zajmuje się optycznymi i elektronicznymi właściwościami nowych półprzewodników, w tym perowskitów halogenkowych, alotropów węglowych i półprzewodników organicznych opracowywanych z myślą o efektywnych pod względem kosztu zastosowaniach w elektronice” – podała wrocławska uczelnia.

Podczas uroczystości wręczenia nagrody prof. Stranks wygłosił wykład „The Future of Perovskites for Solar Power and Lighting” na temat rozwoju technologii perowskitów halogenkowych.

W poniedziałek w kompleksie Politechnik Wrocławskie odsłonięto także monument upamiętniający Stanisława Lema. Trzymetrową rzeźbę ustawiono przy budynku Bibiotechu. Dzieło prof. Grzegorza Niemyjskiego z wrocławskiej ASP przedstawia twarz autora "Solaris", która powstała w wyniku nawiercenia drobnych otworów na powierzchni skalnego bloku.(PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.02.2019. Prof. Jacek Moll. PAP/Grzegorz Michałowski

    Łódź/ Profesor Jacek Moll doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera