Nauka dla Społeczeństwa

03.10.2023
PL EN
02.06.2023 aktualizacja 02.06.2023

Śląskie/ Ruszył nowy nabór do Funduszu Wspierania Nauki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Rozpoczął się nowy nabór wniosków do Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki, który trwa od 1 do 30 czerwca. Nabór dotyczy trzech obszarów: "Światowej klasy naukowcy", "Nowatorskie metody kształcenia" i "Studiuj w Metropolii".

Od 1 do 30 czerwca można składać wnioski o przyznanie dotacji na realizację projektów w ramach Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki. Środki finansowe przeznaczone na dotacje dla uczelni w roku 2023 wynoszą aż 700 tys. zł.

"Światowej klasy naukowcy" to jeden z obszarów funduszu, który pozwala zapraszać do siebie zarówno naukowców reprezentujących czołowe uniwersytety na świecie, jak i laureatów znaczących nagród w skali globalnej.

W skład drugiego obszaru wchodzi "wsparcie nowatorskich metod kształcenia", w którym szczególnie punktowane są programy skupione na aktywnym włączaniu partnerów. Realizowany jest we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Z kolei „Studiuj w Metropolii” skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów pierwszego roku. Pozwala on na organizację inicjatyw naukowych, mających zachęcić do studiowania w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), a także indywidualnych programów kształcenia dla szczególnie uzdolnionych studentów.

"Fundusz ma wspierać uczelnie wyższe z obszaru GZM w podnoszeniu atrakcyjności ich oferty naukowej i edukacyjnej, a w dalszej perspektywie zachęcać młodych ludzi do studiowania w metropolii i związania z nią swojej przyszłości. Obecnie nasz region zmaga się z dużą depopulacją, dlatego tak ważne jest dla nas, aby zatrzymać u siebie młodych i zdolnych mieszkańców, którzy dzisiaj niejednokrotnie wybierają studia w innych dużych miastach, by ostatecznie w nich zamieszkać" - powiedział Michał Nowak z GZM.

GZM zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego. Uchwałę w sprawie uruchomienia programu Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki i przeznaczenia na jego realizację w latach 2019-22 łącznie 8 mln zł zgromadzenie metropolii przyjęło we wrześniu 2019 r. Pierwszy nabór do programu ruszył pod koniec 2019 r.

Zgodnie z pierwotną ideą przedsięwzięcia, ponad 100 tys. studentów kształcących się w blisko 30 uczelniach wyższych działających na terenie GZM miało zyskać możliwość udziału w wykładach, seminariach lub laboratoriach prowadzonych przez wybitnej klasy naukowców wykładających na co dzień w dwudziestce najlepszych uczelni na świecie.

"W początkowej fazie w ramach Funduszu uczelnie z GZM mogły uzyskać 99 proc. dofinansowania z budżetu metropolii do organizacji zajęć ze światowej klasy naukowcami, reprezentującymi czołowe uniwersytety na świecie. Dzięki temu na naszych uczelniach odbyły się wykłady z przedstawicielami takich uniwersytetów, jak Stanford, Cambridge, Harvard czy Oxford" - powiedział Nowak.

Zgodnie z regulaminem, każda dotacja musi zostać wydana i rozliczona w ciągu jednego roku kalendarzowego, zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie. Ewentualne oszczędności wracają do łącznej puli dostępnych w ramach Funduszu środków. Budżet programu na lata 2023-24 wynosi ok. 3,8 mln zł; w tym roku – 2 mln zł.(PAP)

Autorka: Julia Szymańska

jms/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023