O tym, jak wyniki badań naukowych wpływają na nasze codzienne życie i rozwój społeczeństwa dowiedzą się uczestnicy trzydniowego kongresu Nauka dla Społeczeństwa, który rozpocznie się w sobotę na Politechnice Warszawskiej i w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.
Celem kongresu jest przedstawienie osiągnięć polskich jednostek naukowych i ośrodków edukacyjnych, które po wdrożeniu mają istotny wpływ na rozwój współczesnego społeczeństwa w naszym kraju.
Jak czytamy na stronie wydarzenia, debatom merytorycznym będą towarzyszyły wystawy jednostek naukowych, ilustrujące współczesne osiągnięcia nauki, i miasteczko zdrowia, w którym będą oferowane różne usługi medyczne, a także prezentowane najnowsze rozwiązania i wdrożenia w zakresie ochrony zdrowia.
W programie trzydniowego wydarzenia zaplanowano wykłady popularnonaukowe i panele dyskusyjne, m.in. na temat naukowców i ich wynalazków, jak powstają systemy sztucznej inteligencji dla medycyny, o osiągnięciach inżynierii materiałowej dla medycyny. W programie jest także debata plenarna "Przyszłość instytutów w Polsce".
Podczas wydarzenia eksperci przybliżą możliwości współczesnej nauki i opowiedzą, w jaki sposób postęp techniczny przyczynił się do stworzenia urządzeń, które potrafią bezboleśnie i bezinwazyjnie zajrzeć do wnętrza człowieka. Będzie można również zobaczyć, jak skaner rezonansu magnetycznego pozwala badać strukturę ciała.
Uzupełnieniem będą mobilne wystawy edukacyjne promujące osiągnięcia nauki we współczesnym społeczeństwie i pokazy najnowszych rozwiązań i technologii opracowanych przez studentów Politechniki Warszawskiej.
Organizatorzy przewidzieli też atrakcje dla najmłodszych. Przewidziano dla nich pokazy, doświadczenia naukowe i zabawy przygotowane przez popularyzatorów nauki.
Współorganizatorami kongresu są Rada Główna Instytutów Badawczych, Politechnika Warszawska, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Instytut Badań Edukacyjnych z udziałem grona naukowców z instytutów naukowych PAN oraz ośrodków uniwersyteckich.
Wydarzenie odbędzie się w Politechniki Warszawskiej (plac Politechniki 1) oraz w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. Potrwa od soboty do poniedziałku. Szczegółowe informacje i program są na stronie kongresu: https://nauka-dla-spoleczenstwa.pl/.
Wśród patronów medialnych wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa.(PAP)
szz/ joz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.