Nauka dla Społeczeństwa

03.10.2023
PL EN
02.06.2023 aktualizacja 02.06.2023

W sobotę w Warszawie rozpocznie się trzydniowy kongres Nauka dla Społeczeństwa

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

O tym, jak wyniki badań naukowych wpływają na nasze codzienne życie i rozwój społeczeństwa dowiedzą się uczestnicy trzydniowego kongresu Nauka dla Społeczeństwa, który rozpocznie się w sobotę na Politechnice Warszawskiej i w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

Celem kongresu jest przedstawienie osiągnięć polskich jednostek naukowych i ośrodków edukacyjnych, które po wdrożeniu mają istotny wpływ na rozwój współczesnego społeczeństwa w naszym kraju.

Jak czytamy na stronie wydarzenia, debatom merytorycznym będą towarzyszyły wystawy jednostek naukowych, ilustrujące współczesne osiągnięcia nauki, i miasteczko zdrowia, w którym będą oferowane różne usługi medyczne, a także prezentowane najnowsze rozwiązania i wdrożenia w zakresie ochrony zdrowia.

W programie trzydniowego wydarzenia zaplanowano wykłady popularnonaukowe i panele dyskusyjne, m.in. na temat naukowców i ich wynalazków, jak powstają systemy sztucznej inteligencji dla medycyny, o osiągnięciach inżynierii materiałowej dla medycyny. W programie jest także debata plenarna "Przyszłość instytutów w Polsce".

Podczas wydarzenia eksperci przybliżą możliwości współczesnej nauki i opowiedzą, w jaki sposób postęp techniczny przyczynił się do stworzenia urządzeń, które potrafią bezboleśnie i bezinwazyjnie zajrzeć do wnętrza człowieka. Będzie można również zobaczyć, jak skaner rezonansu magnetycznego pozwala badać strukturę ciała.

Uzupełnieniem będą mobilne wystawy edukacyjne promujące osiągnięcia nauki we współczesnym społeczeństwie i pokazy najnowszych rozwiązań i technologii opracowanych przez studentów Politechniki Warszawskiej.

Organizatorzy przewidzieli też atrakcje dla najmłodszych. Przewidziano dla nich pokazy, doświadczenia naukowe i zabawy przygotowane przez popularyzatorów nauki.

Współorganizatorami kongresu są Rada Główna Instytutów Badawczych, Politechnika Warszawska, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Instytut Badań Edukacyjnych z udziałem grona naukowców z instytutów naukowych PAN oraz ośrodków uniwersyteckich.

Wydarzenie odbędzie się w Politechniki Warszawskiej (plac Politechniki 1) oraz w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. Potrwa od soboty do poniedziałku. Szczegółowe informacje i program są na stronie kongresu: https://nauka-dla-spoleczenstwa.pl/.

Wśród patronów medialnych wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa.(PAP)

szz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023