Od wykładu dyrektora Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu rozpoczęło w środę działalność Centrum Badań nad Dyplomacją KUL. Oprócz prowadzenia badań naukowych i spotkań z ekspertami, w przyszłości planowane jest utworzenie kursów i studiów podyplomowych z dyplomacji.
Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosław Kalinowski powiedział w rozmowie z mediami, że otwarcie ośrodka jest podsumowaniem długiego okresu działalności naukowo-dydaktycznej i badawczej wielu kierunków studiów i dyscyplin naukowych, jakie są dostępne na uczelni.
„To Centrum właśnie integruje zarówno nauki społeczne, nauki humanistyczne, jak i z dziedziny filozofii. W środowiskach akademickich w Europie nie za często występują tego rodzaju inicjatywy, a szczególnie w kooperacji z najlepszą akademią dyplomatyczną, jaka jest w Wiedniu, a wnet myślę, że też z akademią dyplomatyczną kościelną w Watykanie” - poinformował rektor.
Odnosząc się do zadań Centrum Badań nad Dyplomacją KUL prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju prof. Beata Piskorska wyjaśniła, że ośrodek ma być jednostką nie tylko naukowo-badawczą, ale również ekspercką, dotyczącą przede wszystkim badań nad współczesną dyplomacją. „Uważamy, że wiedza na temat protokołu dyplomatycznego, tzw. soft power, umiejętności negocjacyjnych czy starania się o pracę zarówno w instytucjach europejskich, jak i międzynarodowych wymaga gruntownego przygotowania” – podkreśliła.
Zapowiedziała, że w ramach działalności Centrum planowane są spotkania z ekspertami, z obecnymi i byłymi przedstawicielami służby zagranicznej w Polsce i za granicą.
„W wymiarze edukacyjnym myślimy nad stworzeniem kursów z dyplomacji zakończonych certyfikatem (…), a także o studiach podyplomowych, które byłyby takim doszkalaniem się po studiach podstawowych. W przyszłości naszym celem jest stworzenie czegoś w rodzaju akademii dyplomatycznej KUL. Mamy nadzieję na współpracę z ministerstwem spraw zagranicznych i jednostkami, które zajmują się w praktyce szkoleniami i przygotowaniem do pracy w służbach zagranicznych” – powiedziała w rozmowie z mediami prof. Piskorska.
Działalność Centrum Badań nad Dyplomacją Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zainaugurowano w środę wykładem online dyrektora Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu Emila Brixa pn. „Ile Boga jest we współczesnej dyplomacji”, który poświęcony był m.in. zmieniającym się relacjom między polityką międzynarodową, Kościołami i wiarą.
Celem utworzenia Centrum Badań nad Dyplomacją KUL jest prowadzenie krajowych i międzynarodowych badań naukowych nad problematyką współczesnej dyplomacji, a także współpraca z zagranicznymi jednostkami naukowo-badawczymi zajmującymi się badaniem polityki zagranicznej państwa, stosunków międzynarodowych i dyplomacji. Do zadań Centrum należeć będzie również publikacja monografii, czasopism naukowych oraz innych wydawnictw źródłowych, jak również organizacja konferencji i nowoczesnych działań popularyzatorskich oraz stworzenie oferty edukacyjnej.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.