Nauka dla Społeczeństwa

03.10.2023
PL EN
31.05.2023 aktualizacja 31.05.2023

MEiN nie planuje zmian zasad programu wspierającego najlepsze polskie uczelnie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

MEiN nie planuje zmian zasad programu wspierającego najlepsze polskie uczelnie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB) - przekazała PAP rzecznik resortu Adrianna Całus-Polak. Ogłoszenie następnego konkursu w programie IDUB powinno nastąpić w 2025 r. - dodała.

W październiku 2019 r. Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Nauki ogłosiło wyniki pierwszej edycji konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza". Jego celem było wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Dziesięć zwycięskich uczelni w latach 2020-2026 otrzymuje subwencję zwiększoną o 10 proc. Ma to pomóc w poprawie jakości prowadzonych tam badań naukowych i dydaktyki. Pozostałe uczelnie, które wzięły udział w konkursie, ale nie znalazły się w pierwszej dziesiątce również otrzymały wsparcie finansowe – subwencję zwiększoną o 2 proc.

PAP zapytała MEiN, czy konkurs ten będzie kontynuowany po zakończeniu jego pierwszej edycji i czy w czasie trwania tej edycji IDUB-u planowane są jakieś zmiany.

"Zasady programu IDUB, w tym wysokość środków przyznawanych zarówno uczelniom wyłonionym w konkursie, jak i tym, które do konkursu przystąpiły, ale nie uzyskały statusu uczelni badawczych, określone zostały w ustawie (...) i nie jest planowana ich modyfikacja" - przekazała PAP rzecznik MEiN Adrianna Całus-Polak. Dodała, że ogłoszenie następnego konkursu w programie IDUB powinno nastąpić w 2025 r.

Przypomniała, że zgodnie z zasadami tego programu w 2023 r. przeprowadzana jest śródokresowa ewaluacja realizacji planów podniesienia poziomu jakości działalności naukowej i poziomu jakości kształcenia, przedstawionych przez 10 zwycięskich uczelni badawczych we wnioskach w ramach pierwszego konkursu IDUB. Ocena śródokresowa będzie dokonana na podstawie raportów samooceny, które uczelnie mają złożyć do 3 lipca, przebiegu wizytacji w ich siedzibach oraz przez międzynarodowy zespół ekspertów posiadających znaczący dorobek naukowy lub artystyczny.

Uczelniami badawczymi, czyli zwycięzcami pierwszej edycji programu IDUB, zostały: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

Pozostałe 10 uczelni, które rywalizowały o miano uczelni badawczych, również otrzymało dodatkowe wsparcie finansowe: zwiększenie subwencji w wysokości 2 proc. Uczelniami tymi są: Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Uniwersytet Śląski.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023