Uczelnie i instytucje

MEiN nie planuje zmian zasad programu wspierającego najlepsze polskie uczelnie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

MEiN nie planuje zmian zasad programu wspierającego najlepsze polskie uczelnie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB) - przekazała PAP rzecznik resortu Adrianna Całus-Polak. Ogłoszenie następnego konkursu w programie IDUB powinno nastąpić w 2025 r. - dodała.

W październiku 2019 r. Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Nauki ogłosiło wyniki pierwszej edycji konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza". Jego celem było wyłonienie i wsparcie uczelni, które będą w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Dziesięć zwycięskich uczelni w latach 2020-2026 otrzymuje subwencję zwiększoną o 10 proc. Ma to pomóc w poprawie jakości prowadzonych tam badań naukowych i dydaktyki. Pozostałe uczelnie, które wzięły udział w konkursie, ale nie znalazły się w pierwszej dziesiątce również otrzymały wsparcie finansowe – subwencję zwiększoną o 2 proc.

PAP zapytała MEiN, czy konkurs ten będzie kontynuowany po zakończeniu jego pierwszej edycji i czy w czasie trwania tej edycji IDUB-u planowane są jakieś zmiany.

"Zasady programu IDUB, w tym wysokość środków przyznawanych zarówno uczelniom wyłonionym w konkursie, jak i tym, które do konkursu przystąpiły, ale nie uzyskały statusu uczelni badawczych, określone zostały w ustawie (...) i nie jest planowana ich modyfikacja" - przekazała PAP rzecznik MEiN Adrianna Całus-Polak. Dodała, że ogłoszenie następnego konkursu w programie IDUB powinno nastąpić w 2025 r.

Przypomniała, że zgodnie z zasadami tego programu w 2023 r. przeprowadzana jest śródokresowa ewaluacja realizacji planów podniesienia poziomu jakości działalności naukowej i poziomu jakości kształcenia, przedstawionych przez 10 zwycięskich uczelni badawczych we wnioskach w ramach pierwszego konkursu IDUB. Ocena śródokresowa będzie dokonana na podstawie raportów samooceny, które uczelnie mają złożyć do 3 lipca, przebiegu wizytacji w ich siedzibach oraz przez międzynarodowy zespół ekspertów posiadających znaczący dorobek naukowy lub artystyczny.

Uczelniami badawczymi, czyli zwycięzcami pierwszej edycji programu IDUB, zostały: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

Pozostałe 10 uczelni, które rywalizowały o miano uczelni badawczych, również otrzymało dodatkowe wsparcie finansowe: zwiększenie subwencji w wysokości 2 proc. Uczelniami tymi są: Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Uniwersytet Śląski.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera