Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
31.05.2023 aktualizacja 31.05.2023

Częstochowa/ Studenci Politechniki na konkursie łazików marsjańskich

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W środę zespół studentów Politechniki Częstochowskiej "PCz Rover Team" rozpoczyna zmagania w światowym konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge na pustyni w stanie Utah w USA.

W środę zespół studentów Politechniki Częstochowskiej "PCz Rover Team" w składzie: Cezary Kołodziejek, Maciej Kuczyński, Antoni Wielgus, Daniel Kucharski, Damian Szymanek, Łukasz Pałuszka, Mateusz Tądel, rozpoczyna zmagania w światowym konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge na pustyni w stanie Utah w USA.

Rywalizacja ma trwać do 3 czerwca br., drużyna jest już na miejscu od 25 maja br., w Polsce pozostało 5 nowych członków zespołu, którzy również wnieśli swój ważny udział w realizację projektu: Jakub Moskalik, Kacper Kisiołek, Mateusz Nowak, Paweł Gorzałka, Kacper Dziembek.

Studenci PCz od 2014 ośmiokrotnie brali dotąd udział w tym prestiżowym konkursie każdorazowo wchodząc do finału, a nawet wygrywając go w 2018 roku, jak poinformowała PAP dr inż. Katarzyna Brendzel, rzecznik prasowy Politechniki. Jedynie w 2021 ze względu na pandemię nie wzięli udziału.

Prace prowadzone są pod opieką naukową prof. Janusza Bobulskiego, dr. Pawła Warysia i opiekuna projektu prof. Dawida Cekusa, przebywających obecnie wraz ze swoimi podopiecznymi pod palącym słońcem stanu Utah.

Konkurs organizowany jest nieprzerwanie od 2006. Zwycięzcami w poprzednich edycjach były m.in. zespoły: Politechniki Białostockiej (2011, 2013, 2014), Rzeszowskiej (2015, 2016), Świętokrzyskiej (2019).

Jednym z zadań konkursowych jest np. pobranie próbek gleby. Zawody w USA przykładają wagę do opcji poszukiwania życia na innej planecie. Wykonanie odwiertu w korycie wyschniętej tymczasowej rzeki albo w zaciemnionym otoczeniu gruzowiska jest wyżej punktowane niż na łatwiejszym obszarze. Innym obowiązkowym kryterium jest autonomiczny przejazd po wyznaczonych punktach w trudnym terenie. Obszar jest bardzo duży, punkty zdobywa się za autonomiczny dojazd i zatrzymanie się w promieniu 2 metrów od zaznaczonego miejsca. (PAP)

Nauka w Polsce, Maciej Świerzy

mac/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024