Częstochowa/ Studenci Politechniki na konkursie łazików marsjańskich

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W środę zespół studentów Politechniki Częstochowskiej "PCz Rover Team" rozpoczyna zmagania w światowym konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge na pustyni w stanie Utah w USA.

W środę zespół studentów Politechniki Częstochowskiej "PCz Rover Team" w składzie: Cezary Kołodziejek, Maciej Kuczyński, Antoni Wielgus, Daniel Kucharski, Damian Szymanek, Łukasz Pałuszka, Mateusz Tądel, rozpoczyna zmagania w światowym konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge na pustyni w stanie Utah w USA.

Rywalizacja ma trwać do 3 czerwca br., drużyna jest już na miejscu od 25 maja br., w Polsce pozostało 5 nowych członków zespołu, którzy również wnieśli swój ważny udział w realizację projektu: Jakub Moskalik, Kacper Kisiołek, Mateusz Nowak, Paweł Gorzałka, Kacper Dziembek.

Studenci PCz od 2014 ośmiokrotnie brali dotąd udział w tym prestiżowym konkursie każdorazowo wchodząc do finału, a nawet wygrywając go w 2018 roku, jak poinformowała PAP dr inż. Katarzyna Brendzel, rzecznik prasowy Politechniki. Jedynie w 2021 ze względu na pandemię nie wzięli udziału.

Prace prowadzone są pod opieką naukową prof. Janusza Bobulskiego, dr. Pawła Warysia i opiekuna projektu prof. Dawida Cekusa, przebywających obecnie wraz ze swoimi podopiecznymi pod palącym słońcem stanu Utah.

Konkurs organizowany jest nieprzerwanie od 2006. Zwycięzcami w poprzednich edycjach były m.in. zespoły: Politechniki Białostockiej (2011, 2013, 2014), Rzeszowskiej (2015, 2016), Świętokrzyskiej (2019).

Jednym z zadań konkursowych jest np. pobranie próbek gleby. Zawody w USA przykładają wagę do opcji poszukiwania życia na innej planecie. Wykonanie odwiertu w korycie wyschniętej tymczasowej rzeki albo w zaciemnionym otoczeniu gruzowiska jest wyżej punktowane niż na łatwiejszym obszarze. Innym obowiązkowym kryterium jest autonomiczny przejazd po wyznaczonych punktach w trudnym terenie. Obszar jest bardzo duży, punkty zdobywa się za autonomiczny dojazd i zatrzymanie się w promieniu 2 metrów od zaznaczonego miejsca. (PAP)

Nauka w Polsce, Maciej Świerzy

mac/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera