Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
30.05.2023 aktualizacja 30.05.2023

Prezydent podpisał ustawę, która umożliwi powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej

29.05.2023. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda (3P), wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker (2P), minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (3L), zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. dr inż. Adam Konieczny (L), komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk (2L) i dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak (P). PAP/Marcin Bielecki 29.05.2023. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda (3P), wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker (2P), minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (3L), zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. dr inż. Adam Konieczny (L), komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk (2L) i dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak (P). PAP/Marcin Bielecki

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwi powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, a także zmieni nazwy Wyższej Szkoły Policji na Akademię Policji w Szczytnie oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Akademię Pożarniczą. Ta ustawa ma historyczne znaczenie - powiedział.

Prezydent ustawę wprowadzającą zmiany w szkolnictwie wyższym nadzorowanym przez MSWiA podpisał w poniedziałek podczas uroczystości w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie. To ten ośrodek zostanie przekształcony w Wyższą Szkołę SG.

W uroczystości uczestniczyli komendanci Straży Granicznej, Policji i Państwowej Straży Pożarnej. "Ta ustawa ma historyczne i fundamentalne znaczenie dla szkolnictwa realizowanego przez te formacje, a tym samym także i dla ich przyszłości, dla kształcenia kadr, dla kształcenia młodzieży do tych formacji i dla Rzeczypospolitej w ogóle, dla służby naszej Rzeczypospolitej, dla nas wszystkich" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wskazał, że tą ustawą Szkoła Główna Służby Pożarnej i Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie doznają awansu, który podkreśla ich naukowe znaczenie. Zwrócił uwagę, że obie te uczelnie zyskują status akademii, co z kolei da im nowe możliwości rozwojowe.

Duda podkreślił, że podpisana ustawa ma też kluczowe znaczenie dla Straży Granicznej. "Nasza Straż Graniczna nie prowadziła studiów wyższych, w istocie zatem pozyskiwała do służby i do pracy jako pracowników cywilnych osoby z wyższym wykształceniem, które zdobyły je na innych uczelniach. Oczywiście, w wielu bardzo ciekawych i ważnych dla funkcjonowania Straży Granicznej specjalizacjach, ale jednak z zewnątrz. Nieuformowanych w specjalny sposób po to, by tę specyficzną służbę, jaką jest służba w Straży Granicznej, realizować" - powiedział.

Jak ocenił prezydent, ta ustawa dokonuje w tym zakresie "wiekopomnej zmiany".

W uroczystości Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentował wiceszef resortu Paweł Szefernaker. Zaznaczył, że 23 marca tego roku minister Mariusz Kamiński wraz z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnikiem podpisali list intencyjny o powołaniu WSSG w Koszalinie, a dwa miesiące później ustawę, która przeszła ekspresowy proces legislacyjny, podpisał prezydent. Wskazał, że stało się to "ponad politycznymi podziałami".

Przypomniał, że Koszalin odwiedził 14 maja 2009 r. śp. prezydent Lech Kaczyński. Był, podobnie jak w poniedziałek prezydent Duda, na Politechnice Koszalińskiej, na Górze Chełmskiej (wizyta w sanktuarium prezydenta Dudy miała charakter prywatny – PAP), odjechał do Warszawy z COSSG. Mówił wówczas, że Polska jest jedna. Szefernaker zaznaczył, że testament Lecha Kaczyńskiego o silnym Pomorzu Zachodnim, jest realizowany.

"Dziś region koszaliński (…) to jeden wielki plac budowy. Powstają drogi, które były marzeniem mieszkańców regionu od lat" – powiedział wiceszef MSWiA, wskazując na drogę S6 i S11, na budowany nowy dworzec PKP. "Te wszystkie inwestycje muszą się komponować z inwestycją w edukację. Ten region musi być również silny akademicko" – podkreślił Szefernaker, że jedyna uczelnia, kształcąca kadry na rzecz SG powstanie właśnie tu, w Koszalinie.

Wyższa Szkoła Straży Granicznej w Koszalinie, w którą przekształcany jest COSSG, administracyjnie zacznie funkcjonować od 1 października. Pierwsi studenci mają rozpocząć tu naukę w semestrze letnim 2024 r.

WSSG kształcić będzie na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej. Nauka potrwa trzy lata i zakończy się uzyskaniem licencjatu i stopnia młodszego chorążego SG. Do wyboru każdego ze słuchaczy będą trzy specjalizacje, które odpowiadają głównym trzem pionom formacji – cudzoziemskiemu, operacyjno-śledczemu, granicznemu. Uczelnia przejmie też dotychczasową ofertę edukacyjną COSSG, która obejmuje ok. 120 krótkich kursów specjalistycznych i doskonalących.

Absolwenci szkół ponadpodstawowych, funkcjonariusze, którzy będą chcieli studiować w WSSG, pierwszy proces rekrutacji przejdą w oddziałach SG. Uczelnia zapewni zakwaterowanie i wyżywienie.

Straż Graniczna powstała 16 maja 1991 r. Jej obecne zadanie to przede wszystkim obrona granic zewnętrznych UE i zabezpieczenie granic wewnętrznych Polski. SG ochrania ponad 3,5 tys. km granicy, liczy blisko 15 tys. funkcjonariuszy oraz zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.

Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, przekształcany w WSSG, został utworzony 19 marca 1992 roku. Jest jedną z trzech szkół Straży Granicznej. Kształci funkcjonariuszy na wszystkich poziomach szkolenia. W trakcie 30 lat istnienia, jak podała SG, wyszkolił ponad 127 tysięcy osób, w tym 27 383 absolwentów szkoleń kwalifikowanych (2 500 oficerów) oraz blisko 100 tysięcy absolwentów przedsięwzięć w ramach centralnego doskonalenia zawodowego, tj. kursów doskonalących i szkoleń specjalistycznych.

Obecna baza dydaktyczna to ponad 40 sal dydaktycznych, ale też inne obiekty, jak pływalnia, symulatory dachowania, okrętu patrolowego oraz nowoczesna strzelnica.

autorzy: Inga Domurat, Agnieszka Ziemska

ing/ agzi/ jann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024