Matki decydujące się na wywołanie porodu w 39. tygodniu mają lepsze wyniki zdrowotne

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wywołanie porodu w 39. tygodniu zmniejsza prawdopodobieństwo porodu operacyjnego (przy użyciu kleszczy lub ekstrakcji próżniowej) i obniża ryzyko poważnego urazu krocza – wynika z badań australijskich naukowców opublikowanych w „Journal of the American Medical Association Network”.

Badanie przeprowadzono na Wydziale Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu w Melbourne. Naukowcy dokonali metaanalizy 14 badań, w których wzięło udział w sumie 1,6 mln kobiet. Badaczy interesował wpływ przyspieszenia porodu w 39. tygodniu ciąży na wyniki zdrowotne zarówno matek, jak i dzieci.

„Wiemy, że wczesne wywołanie porodu jest bezpieczne dla dzieci. To badanie jest pierwszym, które potwierdza, że indukowanie porodu wydaje się chronić również mamy” – powiedziała dr Roxanne Hastie z Uniwersytetu w Melbourne.

Wyniki badania wskazują, że kobiety decydujące się na poród w 39. tygodniu ciąży są mniej narażone na poważne urazy krocza (w tym pęknięcia trzeciego lub czwartego stopnia).

„Odkryliśmy również, że indukowanie porodu zmniejsza prawdopodobieństwo porodu operacyjnego (przy użyciu kleszczy lub ekstrakcji próżniowej)” – powiedział dr James Hong, położnik i klinicysta.

Lekarze szczerze przyznają, że świadomość urazu krocza utrudnia kobietom podjęcie decyzji, kiedy i jak chcą urodzić dziecko. „Te odkrycia są ważne i powinny być wykorzystywane do podejmowania wspólnych decyzji przez kobiety i ich pracowników służby zdrowia” – powiedziała dr Anthea Lindquist.

W Australii poważne urazy krocza dotykają nawet jedną na dwadzieścia kobiet, które urodziły drogą pochwową. Urazy te często wymagają operacji, a ich wyleczenie może zająć wiele miesięcy.

Badanie potwierdziło również wcześniejsze ustalenia, że decyzja o wywołaniu porodu w 39. tygodniu ciąży zmniejsza potrzebę pilnego cięcia cesarskiego. Trzeba jednak pamiętać, że kobieta nie powinna nigdy sama decydować o wywołaniu porodu, a jedynie w konsultacji z lekarzem.

Więcej informacji tu. (PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera