USA/ Pierwsze tabletki do leczenia Covid-19 zatwierdzone przez władze

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Federalna Administracja Żywności i Leków (FDA) powiadomiła w czwartek o zatwierdzeniu doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid. Są to tabletki do leczenia łagodnych do umiarkowanych przypadków Covid-19 u dorosłych.

Według FDA pastylki przeznaczone są dla osób narażonych na wysokie ryzyko progresji aż do ciężkich przypadków koronowirusa, w tym hospitalizacji lub zgonu.

Paxlovid jest czwartym lekiem, a zarazem pierwszą doustną tabletką przeciwwirusową, zatwierdzoną przez FDA do leczenia COVID-19 u dorosłych.

"Chociaż pandemia była wyzwaniem dla nas wszystkich, poczyniliśmy ogromne postępy w łagodzeniu wpływu Covid-19 na nasze życie. (…) Paxlovid spełnił rygorystyczne standardy agencji w zakresie bezpieczeństwa i skuteczności oraz pozostaje ważną opcją leczenia dla osób z wysokim ryzykiem progresji do ciężkiego Covid-19, w tym takich, które nabyły z wcześniejszą odpornością" - powiedziała Patrizia Cavazzoni, dyrektor Centrum Oceny Leków i Badań FDA.

Agencja podkreśliła zarazem, że wciąż dostępny będzie Paxlovid produkowany na podstawie zezwolenia na stosowanie w nagłych wypadkach. Jest przeznaczony dla dorosłych, a także leczenie kwalifikujących się dzieci w wieku 12-18 lat, które nie są objęte czwartkową decyzją o zatwierdzeniu leku.

FDA zwróciła zarazem uwagę, że Paxlovid nie jest zatwierdzony ani dopuszczony "do stosowania jako profilaktyka przed- lub poekspozycyjna" w celu zapobiegania COVID-19.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Lek hamujący interleukinę 11 prawie o jedną czwartą wydłuża życie myszy

  • Fot. Adobe Stock

    Tłuste koty na diecie pomagają zrozumieć ludzką otyłość

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera