Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
23.05.2023 aktualizacja 23.05.2023

Brytyjski kardiolog prof. Gregory Lip doktorem honoris causa SUM

źródło: strona SUM źródło: strona SUM

Wybitny brytyjski kardiolog prof. Gregory Lip został doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - poinformowała we wtorek uczelnia.

"Jestem niezwykle wzruszony i szczęśliwy, że w mojej zaprzyjaźnionej uczelni otrzymałem to najwyższe wyróżnienie. Współpracujemy od lat, współpraca rozwija się wyjątkowo owocnie. Jestem dumny, że podczas staży szkoleniowych mogę gościć tak wielu zdolnych polskich młodych lekarzy" – powiedział prof. Gregory Lip, cytowany w informacji prasowej.

Prof. Gregory Lip (ur. 1964) jest ekspertem w obszarach migotania przedsionków, trombogenezy, leczenia przeciwkrzepliwego, prewencji udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego. Jest twórcą licznych projektów badawczych, których wyniki przyczyniły się w istotny sposób do zmiany międzynarodowych i narodowych zaleceń praktycznych. "Jest tytanem pracy" - opisuje SUM; praktykującym lekarzem, nauczycielem akademickim, opiekunem doktorantów oraz stypendystów.

Jego macierzysta uczelnia, Uniwersytet w Birmingham, jest wiodącym w świecie ośrodkiem badawczym migotania przedsionków.

Naukowiec cieszy się dużym autorytetem w światowym środowisku naukowym i specjalistycznym – szczególnie kardiologicznym. Wyrazem tego są m.in. 4 tytuły doktora honoris causa, liczne nagrody i członkostwa honorowe narodowych towarzystw naukowych. Jest m.in. członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Prof. Zbigniew Kalarus, który wygłaszał laudację na cześć prof. Lipa, wspomniał o wieloletniej współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, szpitalem SUM, w organizacji szkoleń oraz wspólnych publikacji.

Z kolei rektor SUM prof. Tomasz Szczepański podkreślił, jak ważne jest rozwijanie wzajemnych projektów naukowych, a dla młodych lekarzy - obcowanie z tak wybitnym lekarzem, umożliwiającym praktyczną naukę zawodu.

Dorobek prof. Lipa to ponad 2900 publikacji cytowanych w bazie Medline, h-index, i10-indeks 1670; ponad 290 tys. cytowań wg Google Scholar.

Prof. Lip jest kierownikiem Katedry Medycyny Sercowo-Naczyniowej Price-Evans na Uniwersytecie w Liverpoolu. Jest dyrektorem Liverpool Center for Cardiovascular Science na Uniwersytecie w Liverpoolu, Liverpool John Moores University oraz Liverpool Heart & Chest Hospital.

Współpracuje z wieloma uczelniami na całym świecie.

W 2014 r. został uznany za wiodącego na świecie eksperta w dziedzinie badania i leczenia migotania przedsionków przez organizację Expertscape; pierwsze miejsce wśród specjalistów w tym zakresie zajmuje do dziś. (PAP)

bar/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024