USA/ Cztery nagrody dla Polaków w konkursie dla młodych talentów Regeneron ISEF

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Z czterema nagrodami na prestiżowym konkursie Regeneron International Science and Engineering Fair (ISEF) dla młodych naukowców wrócili z USA Polacy - przekazała w poniedziałek Fundacja Zaawansowanych Technologii.

W tegorocznej edycji pośród wyróżnionych młodych badaczy i innowatorów znaleźli się Filip Piękoś, Karolina Markiewicz i Oliwia Górska.

Wydarzenie, w którym wzięło udział ponad 1 700 uczniów z całego świata, odbyło się w dniach 14-19 maja w Teksasie w USA.

Filip Piękoś z Jarosławia zdobył nagrodę specjalną od Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) oraz trzecie miejsce w kategorii „Embedded Systems”. Natomiast warszawianki Karolina Markiewicz i Oliwia Górska otrzymały specjalne wyróżnienie od CETA - Chińskiego Stowarzyszenia Nauki i Technologii oraz III miejsce w kategorii „Earth and Environmental Sciences”.

Filip Piękoś to młody wynalazca, który stworzył programowalną klawiaturę komputerową dla osób z niepełnosprawnościami kończyn dolnych i górnych.

"Do stworzenia mojego projektu zainspirował mnie znajomy, który przez chorobę nie mógł obsługiwać komputera za pomocą rąk. Zauważyłem, że tego typu ograniczenia mogą uniemożliwiać kontakt ze światem i stanowić wykluczenie społeczne, dlatego postanowiłem stawić czoła temu problemowi" – wyjaśnił cytowany w komunikacie Piękoś.

Z kolei Karolina Markiewicz oraz Oliwia Górska w swoim projekcie zwróciły uwagę na kwestię negatywnego wpływu mikroplastików, nawozów sztucznych i globalnego ocieplenia na ekosystemy wodne. Młode naukowczynie, w innowacyjnym, ośmiodniowym eksperymencie obserwowały rozwielitki, które przez zdolności filtracyjne umożliwiają samooczyszczanie się zbiorników wodnych.

Wyróżnieni otrzymali nagrody finansowe i dołączyli do prestiżowej sieci zwycięzców ISEF.

Regeneron ISEF 2023 to najważniejszy międzynarodowy konkurs naukowy na świecie. Zaprezentowano na nim 1333 projektów, z ponad 100 krajów. Młodzi konkurowali w 21 kategoriach i byli oceniani przez eksperckie jury złożone z akademików z całego świata oraz ekspertów z międzynarodowych firm.

Jedyną drogą do zakwalifikowania się do udziału w konkursie Regeneron ISEF jest sukces w konkursie Explory. Organizatorem konkursu jest Fundacja Zaawansowanych Technologii odkrywająca, wspierająca i tworząca społeczność młodych badaczy i wynalazców.

W czasie konkursu młodzież z całego świata walczy o stypendia o łącznej wartości ponad 100 tys. dolarów oraz wyjazdy naukowe, staże i nagrody specjalne – w tym nagrodę Gordona E. Moore’a za badania ważne dla przyszłych pokoleń oraz Craiga R. Barreta za projekt integrujący technologię, inżynierię i matematykę.

Adresatami polskiej edycji konkursu są uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych, licealiści, uczniowie szkół technicznych oraz studenci pierwszych lat uczelni wyższych. Projekty zgłaszane do konkursu nie mają ograniczeń tematycznych, jednak muszą być pracami o charakterze naukowym.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Uniwersytet Przyrodniczym w Poznaniu

    Badaczka: może to owady uratują nas przed zwałami plastiku

  • 12.06.2018. Zakład Produkcyjny PKN Orlen w Płocku. PAP/Marcin Bednarski

    Orlen rekrutuje studentów i absolwentów uczelni na letnie, płatne praktyki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera